Ako vybrať plastové (PVC) okná? 5 dôležitých kritérií

Ako vybrať plastové (PVC) okná? 5 dôležitých kritérií

Čoraz častejšie sa trendom súčasných novostavieb stávajú plastové okná. Myslíte si však, že všetky PVC okná sú rovnaké? Dovoľte nám, aby sme vás vyviedli z omylu.

V dnešnej dobe existuje nespočetné množstvo okenných profilov, ktoré sa líšia nielen stavebnou hĺbkou a počtom komôr, ale taktiež svojimi tepelno-izolačnými vlastnosťami. Možno si poviete, že PVC okná sú lacnou alternatívou, ktorá je cenovo dostupná pre každého. Nie vždy to však je pravidlom. V dnešnej dobe poznáme špičkové kvalitné plastové okná, ktoré vás donútia siahnuť aj na dno vašej peňaženky. PVC okná dnes nepredstavujú len okná za dobrú cenu, ale nájdeme medzi nimi aj profily, ktorých cena je vyššia než by ste si mysleli.

Ak teda uvažujete nad plastovými oknami na vašu novostavbu rodinného domu, mali by ste vedieť, že sa vám ponúka široká škála profilov s rozličnými parametrami, bezpečnostnými stupňami či dizajnovými prvkami. Dovoľte nám, aby sme vám predstavili niekoľko dôležitých kritérií, podľa ktorých si vybrať dokonalé okná pre váš domov.

1.    Uw – koeficient prestupu tepla oknom

Snáď najdôležitejším parametrom, ktorý hrá pri výbere okien dôležitú úlohu, je parameter Uw. Ide o číslo, ktoré vyjadruje koľko tepla vám unikne cez plochu 1 m2, ak teplota klesne o 1 K (Kelvin). Nie je to nič komplikované, avšak postačí vám ak si zapamätáte, že čím je číslo Uw menšie, tým okno lepšie izoluje.

Parameter Uw nemožno plošne určiť na PVC okná ani na konkrétny profil, nakoľko tento koeficient závisí od mnohých okolností ako napríklad rozmery okna, izolačné sklo, otváravosť okna a podobne. Práve z tohto dôvodu má každé jedno okno odlišné Uw, a to aj napriek tomu, že sa jedná o ten istý profil.

Čo sa týka plastových okien, tak najlepšie Uw majú jednoznačne nasledovné profily:

Ide o certifikované značkové nemecké profily, z ktorých cenovo dostupným variantom pre každého je GEALAN S9000. Tento profil vďačí svojmu lákavému Uw izolačnému trojsklu a stavebnej hĺbke až 83 mm.

GEALAN KUBUS® je pre skutočných fajnšmekrov v oblasti dizajnu. Ide o okenný profil, ktorý sa vyznačuje najmä väčšími sklenými plochami kvôli absencii zasklievacej lišty. Jednoducho povedané, KUBUS® pustí do vášho domova viac svetla a zároveň vám zabezpečí aj teplo a pocit luxusu.

SCHÜCO Liv Line predstavuje vrchol bezpečnosti a zároveň dizajnovú lahôdku. Ide o profil vybavený bezpečnostnými systémami, vďaka ktorým sa k vám nikto len tak ľahko nevláme. Okrem iného je výnimočný vďaka uhladenému zvaru pomocou technológie V perfect.

Záver: Zásada číslo jedna pri výbere okien – hľadajte najmenšie Uw. Takto zabránite zbytočnému úniku tepla z vášho domova.

2.    Izolačné sklo a plastové okná

Investícia do okien je investícia na dlhé roky, a preto nechceme, aby vyšla táto investícia nazmar. Ešte donedávna bolo štandardom pri PVC oknách dvojsklo, ktorého hrúbka sa bežne pohybuje od 16 do 24 mm. Dnes však dvojsklo nahradilo trojsklo. Avšak nie je trojsklo ako trojsklo. Čím väčšia je hrúbka zasklenia (u trojskla 40-48 mm), tým lepšie vám sklo izoluje, z čoho nám vyplýva ďalší parameter – Ug. V podstate ide o rovnakú vec, ako sme opisovali v bode číslo 1, avšak Ug nám uvádza index prechodu tepla cez izolačné sklo, teda nie cez celé okno ako Uw.

Práve preto dokážeme pri izolačnom skle určiť tento parameter plošne. Jednoducho poznáme hodnoty pre jednotlivé zasklenia, a tie sa nikdy nebudú meniť, nakoľko izolačné sklo bude rovnaké.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo sa nachádza medzi jednotlivými sklenými tabuľami okna, cez ktoré sa každý deň pozeráte von? Ak si myslíte, že tam nie je nič, dovoľte, aby sme vaše tvrdenie vyvrátili. Medziskelné komory sú vyplnené plynom, ktorý ešte znásobuje ich izolačnú schopnosť – argónom. V prípade, že sa vaše okno začne v medziskelnom priestore rosiť, znamená to, že niečo nie je v poriadku. Na vine môže byť nekorektné tesnenie, cez ktoré argón uniká, prípadne ním izolačné sklo nebolo napustené dostatočne. V takomto prípade je nutné kontaktovať servis okien, prípadne reklamovať okná (ak sú v záruke).

Momentálne sa na trhu s oknami začínajú vyskytovať aj prvé okenné profily s izolačným štvorsklom, teda okenári nespia a snažia sa svojim zákazníkom prinášať čo najkvalitnejšiu ochranu tepla domova. Štvorsklo je maximálnym izolantom nielen v zime, ale taktiež udržiava optimálnu teplotu interiéru v lete. Zabraňuje totiž zbytočnému prehrievaniu, a to vďaka tomu, že skvele izoluje nielen interiér od exteriéru ale aj horúci letný exteriér od príjemného chladnejšieho interiéru.

Záver: Voľte izolačné trojsklo s najmenším Ug.

*Všetky plastové okná, ktoré sú u nás dostupné, majú možnosť trojskla.*

TOP plastové okná GEALAN KUBUS
Kvalitné plastové okná GEALAN S9000

3.    Plastové okná a ich stavebná hĺbka

Pri oknách a ich izolačných vlastnostiach v podstate všetko spolu súvisí. Jeden parameter sa odvíja od toho druhého a všetko spolu jednoducho vytvára dokonalú súhru. Tak, ako izolačné sklo prispieva k priaznivému Uw, tak aj stavebná hĺbka výrazne ovplyvňuje tento koeficient, ktorý predstavuje hlavné dôležité číslo, ktoré pri okne potrebujete poznať.

Stavebná hĺbka alebo, inak povedané, hrúbka okenného profilu predstavuje šírku prierezu rámu okna (prípadne hrúbku, ktorá váš interiér delí od exteriéru). Vo väčšine prípadov je stavebná hĺbka rámu a krídel identická, avšak môžu nastať aj výnimky, kedy je rám tenší než krídlo (ide najmä o hliníkové okná).

Pokým kedysi bola štandardom v oblasti plastových okien stavebná hĺbka do 70 mm, dnes sa táto hodnota navýšila a štandardom sa stávajú hrúbky profilov na úrovni okolo 80 mm. Samozrejme, vyrábajú sa aj tenšie profily, avšak tie vám nezaistia takú dobrú izoláciu, ako tie hrubšie.

PVC okenné profily, ktoré vám vydržia dlhé roky a ochránia vaše teplo:

  • GEALAN S9000 – pre bežných spotrebiteľov
  • SCHÜCO Liv Line – pre náročných spotrebiteľov, ktorí si potrpia na dokonalosť a bezpečnosť

Čerešničkou na torte je však unikátny exkluzívny okenný profil GEALAN KUBUS®, ktorý má nielen vynikajúce tepelno-izolačné parametre, ale popýšiť sa môže výnimočnou stavebnou hĺbkou – neuveriteľných 100 mm. KUBUS® jednoducho vyhráva vo všetkom. Inovatívny profil bez zasklievacej lišty zabezpečí väčšie sklené plochy a prepustí do vášho príbytku ešte viac svetla. Okrem iného je tento profil vystužený špeciálnou penou, ktorá znásobuje jeho tepelno-izolačné vlastnosti. KUBUS® je naozaj unikátom spomedzi PVC okien a dá vám to pocítiť aj na vašej peňaženke. Je to rozumná investícia? To nezistíte, pokiaľ neinvestujete. Z nášho pohľadu však rozumná je, nakľko KUBUS® vám vydrží roky rokúce, nevyžaduje žiadnu náročnú údržbu a je dokonalým estetickým doplnkom každého moderného domova.

Záver: Väčšia stavebná hĺbka = lepšie tepelno-izolačné vlastnosti.

4.    Výber profilu je dôležitý

Ak sa zamýšľate nad tým, aké plastové okná vybrať, tak ste na správnom mieste. Áno, nájdete množstvo okenných profilov s veľmi podobnými parametrami, a preto vo vás možno začne rezonovať otázka ,,ktoré vybrať?“. Ak ste našli viacero okenných profilov s ideálnymi parametrami a neviete sa rozhodnúť, mali by ste dbať na kvalitu značky profilu. Áno výrobcov a predajcov okien je naozaj veľa, no menej ich je certifikovaných. V našom portfóliu nájdete certifikované nemecké profily značiek GEALAN a SCHÜCO, ktoré sú vyrábané pod prísnymi normami EÚ.

V opačnom prípade (ak si zvolíte neoverený a menej kvalitný profil) sa môže stať, že sa vaše okno rýchlo ,,opotrebuje“. Čo to znamená? Pri lacných PVC oknách sa stáva, že plastové komponenty sa zvyknú poohýbať a mechanicky poškodiť, čo nevyzerá dobre ani naoko a uberá to aj na kvalite okna. Mali by ste preto zvážiť, aký okenný PVC profil si zvolíte.

Voľba profilu hrá významnú úlohu aj  pri vchodových dverách. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Vchodové dvere sú vystavované niekoľkokrát za deň mechanickej manipulácii, na čo musia byť aj stavané. Práve z tohto dôvodu nie je úplne ideálne, ak sa vchodové dvere robia na báze okenného profilu. Okenné profily sú ideálne pre okná, nakoľko s oknami sa manipuluje menej než s dverami a tiež majú iné kovanie. Vchodové dvere si vyžadujú špeciálne dverové kovanie, ktoré sa dá síce inštalovať aj do okenného profilua je to pre rodinné domy postačujúce. Avšak pre verejné budovy, ako napríklad školy, úrady či reštaurácie, kde ľudia chodia jeden za druhým, takéto dvere nie sú vhodné. Dvere na báze okenného profilu sa pri neustálej manipulácii rýchlo opotrebujú a komponenty sa uvoľnia, čo spôsobí, že dvere budú, ľudovo povedané, ,,rozhegané“.

Záver: Voľte certifikované profily od známych značiek.

5.    Plastové okná podľa vaších predstáv

Nemenej dôležitou úlohou okien je dnes estetický dojem, ktorý vo vás – majiteľoch – vyvolávajú. Keď staviate dom, vytvárate domov, ktorý by pre vás mal byť miestom, kde sa vždy budete cítiť pohodlne. Práve preto je dôležitý výber plastových okien aj z hľadiska dizajnu. V dnešnej dobe sa fantázii medze nekladú a máte na výber naozaj mnohé farebné prevedenia od výmyslu sveta. Záleží len a len na vás, či pôjdete do klasiky ako je biela, antracit či drevený dekor alebo zvolíte niečo extravagantnejšie a živšie.

Pozor, farba nie je jediným dizajnovým prvkom, ktorý si môžete zvoliť. Vyššie sme už spomínali, že prémiový profil GEALAN KUBUS® prináša do domova nádych elegancie a luxusu vďaka väčším preskleným plochám. KUBUS® k vám domov vpustí viac svetla a jeho štíhle krivky bez zasklievacej lišty vás dozaista očaria. Pri zatváraní sa krídlo dotýka rámu priamo sklom, čo sa nazýva princíp KISS. KUBUS® si jednoducho zamilujete!

Ak si však na druhej strane nepotrpíte na precíznom dizajne a nepotrebujete veľké množstvo slnečných lúčov, ideálnou voľbou bude pre vás klasika v podobe profilu GEALAN S9000, ktorý pochádza ,,z tej istej nemeckej rodiny“. Ide o klasické plastové okno s vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami.

Záver: Vyšperkujte si okná podľa vašich predstáv, aby dokonale esteticky zdobili váš domov, do ktorého sa s radosťou budete vracať. Nech máte z vašich okien dokonalý vizuálny zážitok.

 

Veríme, že vám náš článok priblížil v čom spočíva správny výber plastových okien. V prípade akýchkoľvek nejasností v otázke výberu plastových okien nás neváhajte kontaktovať.
Sme tu pre vás a radi vám pomôžeme premeniť vyše obydlie na energeticky úsporný domov!

 

Napíšte nám a my vám poradíme s výberom a pripravíme vám individuálnu cenovú ponuku na mieru ÚPLNE ZDARMA.