Ako vybrať plastové okná? 4 dôležité kritéria

Ako vybrať plastové okná? 4 dôležité kritéria

Výstavba alebo rekonštrukcia rodinného domu zahŕňa viacero stavebných prác, ktoré je potrebné vykonať. Ak začínate so stavbou rodinného domu, tak nám určite dáte za pravdu, že ani neviete, kde vám hlava stojí. Kopec povinností, ktoré obnáša výstavba rodinného domu, vás časovo môže vyťažiť, avšak túžba bývať vo svojom je zakorenená v každom z nás, a preto sme ochotní pre výstavbu domčeka obetovať nejaký ten čas.

Nie sme kúzelníci, ktorí by vedeli za sekundu postaviť váš dom, ale radi vám ušetríme čas, ktorý by ste investovali do výberu PVC okien. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme niekoľko kritérií, na ktoré sa pri výbere správnych plastových okien treba sústrediť. Prečo? Pretože výber tých správnych okien sa v budúcnosti odrazí aj na úsporách na energiách.

Ako vybrať plastové okná? Čítajte!

Plastové okná – vyberte najlepšie od najlepších!

V rámci úvodu článku by sme vám radi pripomenuli základový kameň, na ktorom treba pri výbere okien stavať. Čo to je? Výber serióznej firmy, ktorá má v obore skúsenosti a ktorá má dostupné overené referencie, je prvým správnym krokom k oknám do vášho vysnívaného domčeka. Zvoľte firmu, ktorá má profesionálny prístup, aktívne komunikuje so zákazníkom a snaží sa mu vyjsť čo najlepšie v ústrety. Neváhajte prijať aj osobné stretnutie, ktoré vám môže o firme prezradiť ešte viac, a teda viete si urobiť vlastný názor na konkrétnu spoločnosť.

Od jednotlivých firiem zaoberajúcich sa distribúciou a montážou okien môže závisieť aj škála produktov. Niektoré firmy ponúkajú lepšie profily, iné sa zas zameriavajú na najlacnejšie okná. Oknári by vám tiež mali čo-to vedieť povedať o svojich produktoch, nakoľko to značí, že sa v tejto oblasti orientujú. Neváhajte im klásť otázky, na to si vás predsa pozvali! Len takýmto spôsobom zistíte, či sa firma vyzná v tom, čo robí.

Ale späť k oknám! Priblížime si kritériá, na ktoré by ste sa po výbere tej správnej firmy mali pri výbere okien zamerať. Povieme si, ako vybrať plastové okná.

1.    Uw okna – najdôležitejší parameter

Počuli ste už o parametri Uw? Nie? Dovoľte nám, aby sme vám ho predstavili. Uw predstavuje index prechodu tepla cez celé okno alebo inak povedané koeficient prestupu tepla cez plochu celého okna. Uw sa vyjadruje v jednotkách W/m2K.  Hodnota Uw teda vyjadruje, koľko tepla vám unikne cez 1 m2 pri zmene teploty o 1 K (Kelvin). Preto malé Uw znamená perfektné izolačné vlastnosti, pričom väčšia hodnota Uw predstavuje okno, ktoré tepelne neizoluje úplne ideálne. Ako príklad si môžeme uviesť okenné a dverové systémy vhodné do interiérových priestorov – systém Aluprof MB-45, ktorý má hodnotu Uw približne 2,3 W/m2K. Dnes ale okná (aj plastové) dosahujú perfektné hodnoty Uw, ktoré môžu byť aj okolo 0,7 W/m2K.

Parameter Uw v konečnom dôsledku predstavuje najdôležitejšiu hodnotu, ktorá vám o okne povie veľa. Z čísla jasne vyčítate hodnotu, ktorá vyjadruje tepelno-izolačné vlastnosti celého okna.

Uw je akýmsi výsledkom zvyšných parametrov okna, nakoľko na jeho hodnotu majú vplyv vlastnosti ako stavebná hĺbka, izolačné sklo, počet komôr či materiál, z ktorého je okno vyrobené.

2.    Izolačné sklo

Dnes predstavuje štandardné zasklenie trojsklo, pričom ešte pred pár rokmi išlo o luxus a štandardom bolo jednokomorové dvojsklo. Pre moderné rodinné domy by ste mali voliť jednoznačne trojsklo, nakoľko má lepšie tepelno-izolačné a zvukovo-izolačné vlastnosti než dvojsklo. Dvojsklo odporúčame už len na stavby, ktoré nevyžadujú kvalitnú tepelnú izoláciu.

Výplň rámu okna nepredstavuje len utesnené sklo tak, ako ho vidíte, ale k izolačným vlastnostiam prispieva aj výplň medziskelných komôr plynom – väčšinou argónom, niekedy kryptónom. Ako zistíte, že tohto plynu nie je vo vašich oknách dostatok? Tak, že sa vám začnú v medziskelných komorách rosiť. V takomto prípade by ste mali volať servis okien, ktorý by mal chybu odstrániť.

Pozor! Nie je trojsklo ako trojsklo. Sledujte celkovú hrúbku zasklenia, ktorá by mala byť uvedená v cenovej ponuke. Čím väčšie číslo táto hrúbka predstavuje, tým lepšie vám bude okno udržiavať teplo domova. Trojsklo môže mať od 24 až do 52 mm, pričom hrúbka samotného skla tvorí len zlomok z tohto čísla (väčšinou 3 x 4 mm). Jednoducho povedané, čím hrubšie je zasklenie vašich okien, tým sú väčšie medziskelné komory a teda obsahujú aj viac plynu (argónu/kryptónu), ktorí znásobuje izolačné vlastnosti skla, a teda aj celého okna. Voľte teda trojsklo s čo možno najhrubším zasklením. Najrozšírenejším variantom je dnes 48 mm trojsklo, ktorého zloženie je nasledovné:

 • 4 mm sklo
 • 18 mm argón
 • 4 mm sklo
 • 18 mm argón
 • 4 mm sklo

Trojsklo o hrúbke 48 mm ponúkame štandardne aj my, a to pri profiloch GEALAN S9000, SCHUCO LivLineGEALAN KUBUS.

Kvalitné PVC okná GEALAN S9000
Posuvné plastové dvere HST

3.    Stavebná hĺbka okenného profilu plastových okien

Moderné stavby sú charakteristické veľkými stavebnými otvormi, ktoré treba vyplniť veľkoplošnými výplňami – či už sú to dvere alebo okná. V poslednej dobe sa stávajú populárnymi zdvižno-posuvné terasové dvere – HS portál, a to vo veľkých rozmeroch. Pri veľkorozmerných výplniach stavebných otvorov si treba uvedomiť, že veľké okno nie je možné vyrobiť z akéhokoľvek profilu. Je potrebné, aby bol profil vystužený – ideálne oceľovou výstužou – a aby jeho stavebná hĺbka (hrúbka profilu) bola čo najväčšia. Je to z toho dôvodu, že veľkoplošné okná a dvere potrebujú mať stabilitu, a preto, čím hrubší profil zvolíte, tým väčšie okná si môžete dopriať.

Mnohé profily, ktoré boli donedávna štandardom, dnes nemajú uplatnenie, nakoľko išlo o profily s malou stavebnou hĺbkou, ako napr. 70 mm. Mali síce aj oceľovú výstuž, avšak vo veľkých rozmeroch výrobca nedokázal zaručiť stabilitu produktu, prípadne jeho dlhodobú životnosť.

Práve preto sú dnes masívnejšie okenné profily na vzostupe. Z profilov so stavebnou hĺbkou 82 mm a viac sa dajú vyrábať veľkoplošné zasklenia, ktoré presvetlia každý rodinný dom.

Ak chcete mať vo vašom domčeku dostatok svetla a zároveň tepla, mali by ste siahnuť po profiloch s čo najväčšou stavebnou hĺbkou, nakoľko iba z takýchto profilov je možné vyrábať okná a dvere vo veľkých rozmeroch.

NÁŠ TIP: Pre veľkoplošné okná a dvere odporúčame jednoznačne profil SCHUCO LivLine, ktorý je okrem pevnej oceľovej výstuže vybavený aj bezpečnostným kovaním a špeciálnym TGI dištančným rámikom, ktorý vylepšuje tepelno-izolačné vlastnosti okna a dverí.

4.    Dizajn

V neposlednom rade by ste mali myslieť na dizajn okien, nakoľko putujú práve do vášho domova a práve vy sa na ne budete denno-denne pozerať. Vyberte si okná, ktoré dokonale esteticky dotvoria váš domov a ktoré budete vždy s radosťou otvárať. Čo všetko si môžete vybrať?

 • Farbu pre exteriér
 • Farbu pre interiér
 • Farbu doplnkov (kľučky, pánty)
 • Dizajn zasklievacej lišty – štandardne zaoblená, no môže byť aj s hranou

 Čo sa týka farieb, tak veríme, že netreba ani spomínať hit súčasnej doby – antracit. Ak však chcete vystúpiť z davu, pokojne si vyberte niečo farebnejšie alebo drevený dekor, ktorý oživí každú stavbu.

POZOR! Nie všetky okenné profily sa vyrábajú vo všetkých farebných prevedeniach, a preto by ste si mali preveriť, či vám konkrétna firma ponúka to, čo chcete. Napríklad niektoré lacné profily sa vyrábajú iba v bielej farbe, avšak bežne by sa všetky okenné profily dajú vyrobiť v základných farbách a drevených dekoroch.

Záver – ako vybrať plastové okná?

Skúsme si v skratke zopakovať, na čo by ste sa mali pozerať pri výbere plastových okien.

 1. Vždy sledujte parameter Uw – čím je toto číslo menšie, tým viac tepla vám okno udrží vo vašom domove.
 2. Voľte trojsklo s čo najväčšou hrúbkou – aby ste zabránili zbytočným výdavkom na energie, zvoľte si izolačné trojsklo s minimálnou hrúbkou zasklenia 48 mm.
 3. Ak chcete mať veľké presklené plochy, dajte si záležať na výbere kvalitného profilu s pevnou oceľovou výstužou a s čo najväčšou stavebnou hĺbkou. V opačnom prípade hrozí, že vám výrobky budú dodané v pokrivených profiloch alebo ich životnosť nebude dlhá.
 4. Aby sa vám okná páčili a aby ideálne dozdobili váš nový dom – vyberte si dizajnové prvky podľa vášho gusta, aby sa vám na ne nielen dobre pozeralo, ale aby dokonale esteticky dotvorili vašu novostavbu.

Pevne veríme, že vám náš článok podal pomocnú ruku pri otázke výberu PVC okien.

 

Vyberte plastové okná s rozumom a myslite do budúcnosti!

 

V prípade akýchkoľvek otázok budeme radi, ak sa na nás obrátite, či už na telefónnom čísle alebo na maili uvedenom v hlavičke stránky.

Napíšte nám a my vám poradíme s výberom a pripravíme vám individuálnu cenovú ponuku na mieru ÚPLNE ZDARMA.