Čo znamená parameter Ug pri oknách?

Čo znamená parameter Ug pri oknách?

Kúpa okien a dverí patrí medzi tie najdôležitejšie investície v našom živote. Ide o investíciu do kvalitnejšej budúcnosti nielen nás, ale aj celej našej rodiny. Pre laika je mnohokrát veľmi náročné porozumieť mnohým technickým parametrom a zorientovať sa v nich.

Chceme, aby ste pri výbere vašich budúcich okien urobili to najlepšie rozhodnutie pre vás a vašu rodinu.

Poďme sa pozrieť na jeden z ďalších mimoriadne dôležitých parametrov, a to Ug alebo index prechodu tepla cez izolačné sklo.

Prečo je parameter Ug pri oknách taký dôležitý?

Izolačné sklo alebo sklené výplne predstavujú zásadnú súčasť každého okna. Vo veľkej miere od kvality a hrúbky izolačného skla závisí aj kvalita okna z pohľadu tepelno-izolačných vlastností.

Inak povedané, ak budem klásť veľký dôraz na výber vhodného izolačného skla, pomôžem tým hlavne svojej peňaženke, ktorá bude plnšia vzhľadom na nižšie náklady na vykurovanie.

Parameter Ug pri oknách predstavuje vyjadrenie/mieru tepelno-izolačných vlastností izolačného skla vášho okna, ktoré máte v hľadáčiku. Táto vlastnosť nám hovorí, koľko tepla unikne cez 1 mizolačného skla nášho okna, keď sa zmení teplota o 1 Kelvin (čo je v praxi 1 stupeň Celzia). Udáva sa v W/(m2K). Čím je číslo parametru Ug menšie, tým lepšie tepelno-izolačné vlastnosti má izolačné sklo vášho okna.

V praxi to teda znamená, že okno, ktoré má nižšie Ug, bude mať celkové tepelno-izolačné vlastnosti oveľa lepšie ako okno s vyšším Ug.

Dvojsklo, trojsklo alebo štvorsklo?

Veľmi dôležitá otázka, ktorú sa nás opýta takmer každý klient. Kým v minulosti bolo úplným štandardom okno s dvojsklom, v súčasnosti je štandardnou voľbou trojsklo, ktorého parameter Ug je diametrálne lepší ako v prípade dvojskla.

Ak vám v hlave behá obraz vášho budúceho rodinného domu, pouvažujte nad zainvestovaním do trojskla - a teda do väčších budúcich úspor peňazí na energiách.

V prípade, že sa nechcete uspokojiť so súčasným štandardom a chcete pre vašu peňaženku ešte viac, odporúčame vám najlepšie okná so štvorsklom. Okná nielen s dvojsklom, trojsklom, ale dokonca i so štvorsklom vám dokážeme zabezpečiť, a preto nás neváhajte kontaktovať a my vám poradíme a pomôžeme s výberom.

 

Hliníkové okná Ponzio PE 60
Hliníkové okná Aluprof MB-86

 

Aký parameter Ug dosahujú najlepšie okná?

Do pojmu najlepšie okná zaraďujeme najmä tie okná, ktorých parameter Uw predstavuje číslo, ktoré je menšie ako 1,0. Samozrejme, mnohé okná s vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami vykazujú aj Uw= 1,0 - 1,2/1,3. Pokiaľ však váš domov má byť dokonalým príbytkom pre vás a vašu rodinu, mali by ste sa porozhliadať po oknách, ktoré sa môžu pochváliť Uw s číslom menším ako 1,0.

V súčasnosti medzi najlepšie okná z pohľadu parametru Ug zaraďujeme tie, ktoré vykazujú hodnotu 0,5 alebo nižšie. To však neznamená, že vaše okno s Ug hodnotou 0,6 alebo 0,7 nebude spĺňať svoj účel alebo jednoducho nie je kvalitné.

Parameter Ug považujeme za veľmi dôležitý najmä z toho dôvodu, že sa priamo podieľa na zlepšovaní celkových tepelno-izolačných vlastností vášho okna (Uw).

Od čoho závisí hodnota Ug?

Jednotlivé hodnoty sú závislé najmä od:

  • sklených výplní (dvojsklo/trojsklo/štvorsklo)
  • stavebnej hĺbky profilu
  • konkrétneho materiálu, z ktorého je okno vyrobené

Niektoré okenné riešenia na druhej strane nepotrebujú nízke hodnoty Ug vzhľadom na účel, na ktorý boli vyvinuté. Ide najmä o okná určené na predeľovanie miestností v interiéri a pod. V takomto prípade je zväčša hodnota Ug nepodstatná, keďže okno má primárne slúžiť ako predeľovač, resp. nástroj na zvýšenie súkromia osôb v rôznych miestnostiach.

Akú hodnotu Ug dosahujú naše WINFEN okná?

V našej ponuke okien a dverí nájdete nielen produkty s priemernými parametrami, ale aj okná a dvere, ktoré patria medzi momentálnu špičku, nielen po estetickej, ale i technickej stránke.

Každý materiál, z ktorého sa okná vyrábajú, má svoje špecifické vlastnosti, ktoré jednak môžu prispievať k lepším tepelno-izolačným vlastnostiam alebo prinášajú nejakú dodatočnú výhodu/výhody oproti iným materiálom.

Sme hrdí na to, že vám môžeme ponúknuť okná so skutočne špičkovými hodnotami. Tieto hodnoty sa pretavia následne do vynikajúcich tepelno-izolačných vlastností celého okna (parameter Uw).

Toto je škála hodnôt Ug našich WINFEN okien:

Zlatá rada na záver

K tomu, aby ste si vybudovali váš energeticky úsporný domov, ktorý sa vám odvďačí za vašu starostlivosť zníženými nákladmi na kúrenie, myslite pri výbere aj na parameter Ug. Táto veličina vo svete okien vyjadruje, koľko tepla unikne cez 1 mizolačného skla v prípade, že dôjde k zmene teploty o 1 Kelvin (o 1 stupeň Celzia). Parameter Ug izolačného skla má zásadný vplyv na celkové tepelno-izolačné vlastnosti okna, ktoré označuje najdôležitejší parameter s názvom Uw.

Prajeme vám ten najdokonalejší domov, ktorý vám ušetrí kopu peňazí.

Napíšte nám a my vám poradíme s výberom a pripravíme vám individuálnu cenovú ponuku na mieru ÚPLNE ZDARMA.