Dištančný rámik – aký je jeho význam v okne?

Dištančný rámik – aký je jeho význam v okne?

Výber okien na rodinný dom. Poznáme to. Dávate si naceniť okná a Vám príde kopa cenových ponúk, ktoré sa líšia nielen cenou. Každá firma vám nacení iný okenný profil a netušíte, ktorá ponuka zahŕňa kvalitné výrobky za primeranú cenu.

V cenových ponukách sa človek ľahko stratí, a to najmä pri technických parametroch, ktoré sú práve najdôležitejším ukazovateľom kvality samotného okna. Ako sa v nich vyznať? Čo je dôležité – stavebná hĺbka, počet komôr, zasklenie alebo dištančný rámik?

Parameter Uw vám o okne prezradí najviac

Našou radou je sledovať hlavne parameter Uw, ktorý v podstate predstavuje index prechodu tepla oknom na ploche 1 m2 pri zmene teploty o 1 Kelvin. Čím je toto číslo nižšie, tým lepšie okno izoluje.

Mohli by sme povedať, že Uw je kýmsi výsledným číslom, ktoré predstavuje súčet alebo priemer všetkých ostatných technických parametrov, ktoré vplývajú na tepelno-izolačné vlastnosti okna. Index prechodu tepla oknom Uw sa odvíja od špecifikácií ako stavebná hĺbka, izolačné sklo, otváravosť okna, rozmery okna a tiež dištančný rámik.

Nakoľko nám pri výbere okien ide hlavne o ich izolačné vlastnosti, sústrediť by ste sa mali na spomínané Uw, ktorého hodnota by sa mala pohybovať na oknách pre rodinné domy približne okolo 0,7-1,0 W/m2K. Jednoducho povedané, čím menšie bude toto číslo, tým viac tepla si udrží váš dom a tým menšia je pravdepodobnosť, že v lete budete mať zo svojho obydlia horúcu saunu. Okná teda udržujú váš domov v optimálnej teplote nielen počas zimy, ale tiež počas horúcich letných mesiacov. 

Ako vplýva na Uw dištančný rámik?

Ak ste o dištančnom rámiku ešte nepočuli, dovoľte nám, aby sme vám tento dôležitý okenný prvok predstavili v nasledujúcich riadkoch.

Ako každý z nás vie, okno sa skladá z rámu a z krídla. Poďme sa pozrieť na krídlo. Krídlo okna sa takisto skladá z rámu a z izolačného zasklenia. V dnešnej dobe si môžete vybrať spomedzi izolačných skiel dvojsklo, trojsklo a pomaly sa začína na trhu objavovať aj štvorsklo. Ako isto viete, existujú rôzne hrúbky zasklenia, a preto platí: nie je trojsklo ako trojsklo. Trojsklo môžete mať v rôznych hrúbkach, a to zvyčajne 36-48 mm. Čím väčšia je hrúbka zasklenia, tým lepšie sú tepelno-izolačné vlastnosti okna. Pozor! Nemení sa však hrúbka samotného skla, ale medziskelných komôr. V tomto bode zohráva dôležitú úlohu práve dištančný rámik, ktorý v rámci okna vymedzuje medziskelné komory. Preto platí, čím širší dištančný rámik, tým väčší medziskelný priestor. Dištančný rámik si ľahko všimnete v okne. Ide o prvok, ktorý sa nachádza v ráme krídla medzi sklenými tabuľami, teda tieto tabule oddeľuje. Po celom obvode v krídle vidíte z vnútornej strany rámu – tam, kde sa sklo stretáva s rámom - sivý, čierny alebo strieborný (farebných prevedení je viac, ide o základné farby) prvok, ktorý je práve spomínaným dištančným rámikom.

Dištnčný rámik – aká je jeho úloha v okne?

Vráťme sa späť k izolačnému sklu. Povedali sme si, že dištančný rámik vymedzuje medziskelné komory. Práve medziskelné komory sú závislé od dištančného rámika, nakoľko tieto priestory sú vyplnené jedným zo vzácnych plynov – argónom alebo kryptónom. Ide o plyny, ktoré sú charakteristické slabou tepelnou vodivosťou a práve pre zlepšenie izolačných vlastností okna sa nimi napúšťajú medziskelné komory izolačného skla.

Akú úlohu tu hrá dištančný rámik? Tvorí akúsi bariéru, ktorá zabraňuje úniku spomínaných plynov z medziskelných komôr a tiež zabraňuje prenikaniu vodných pár do medziskelných komôr, čo by spôsobilo rosenie izolačného skla. V prípade zaroseného skla z vnútonej strany by ste sa mali obrátiť na servis okien, nakoľko to znamená, že dištančný rámik netesní dobre a okno pravdepodobne muselo mať chybu z výroby.

Dištančný rámik môže byť vyrobený z rôznych materiálov ako napríklad plast, hliník alebo oceľ. Dôležité je, že vnútri dištančného rámika sa nachádza tzv. molekulové sito, ktoré slúži ako vysušovací prvok. Na upevnenie dištančného rámika medzi jednotlivými sklami slúži tmel, ktorý zároveň vypĺňa všetok zvyšný priestor, cez ktorý by mohol uniknúť argón alebo kryptón, prípadne vniknúť vodná para do medziskelných komôr.

Teplý dištančný rámik – v čom sa líši od klasického?

Poznáme rôzne typy dištančných rámikov. Každý okenný profil má nejaké štandardné prvky, napríklad klasický dištančný rámik, avšak pri objednávke si môžete vybrať aj tzv. teplý dištančný rámik. Teplý dištančný rámik je štandardným vybavením lepších okenných profilov, ako napríklad SCHUCO Liv Line.

Teplý dištančný rámik je vyrobený špeciálne z materiálu, ktorý má veľmi slabé schopnosti tepelnej vodivosti. Práve preto teplý dištančný rámik ešte viac zlepšuje tepelno-izolačné vlastnosti nielen samotného zasklenia, ale celého okna. Pri implementácii teplého rámika sa vytvára tzv. teplá hrana, vďaka čomu okno dosahuje lepšie Ug a Uw.

Ako sme vyššie spomínali, z našich okien má štandardne teplý dištančný rámik profil SCHUCO, avšak je možnou alternatívou aj v ostatných profiloch. V prípade záujmu o teplý dištančný rámik ponúkame teplú hranu TGI®, ktorá je vyrobená buď z plastu alebo z nereze kombinovanej s plastom. Aplikácia TGI rámika cenu okna navýši, ale nie o nejakú horibilnú sumu. Z našej strany rozhodne TGI teplý rámik odporúčame, nakoľko pomôže zabrániť úniku tepla a zároveň sa postará o úspory na energiách.

Teplý dištančný rámik jednoducho zabezpečuje ešte lepšie znášanie nástrah poveternostných a vlhkostných podmienok, čím koniec koncov aj predĺži celkovú životnosť samotného okna.

Najlepšie PVC okná Schüco Liv Line
Izolačné sklá okná WINFEN

Oplatí sa mať v oknách teplý dištančný rámik?

Predpokladáme, že odpoveď na túto otázku už poznáte. Tak ako každé odvetvie, tak aj odvetvie okien sa stále vyvíja, a preto sa teplý dištančný rámik stáva postupne samozrejmosťou niektorých okenných profilov. Ak máte možnosť aplikácie teplého rámika do vašich budúcich okien, určite tak urobte. Cena okien sa navýši iba o zanedbateľnú sumu a v budúcnosti sa vám táto malá investícia odrazí na úsporách energií.

Poďme si zhrnúť výhody teplého dištančného rámika a dôvody, prečo by ste nad ním mali uvažovať.

  1. TGI rámik minimalizuje riziko rosenia okien v medziskelných komorách. Je to vďaka jeho schopnosti tesnenia, čím zabraňuje zbytočnému úniku plynu z medziskelných komôr.
  2. Klasický dištančný rámik oknu nepridáva na izolačných vlastnostiach. Na druhej strane teplý dištančný rámik dokáže ešte viac znížiť parameter Uw, teda celkové tepelno-izolačné vlastnosti okna sa zlepšujú s týmto variantom dištančného rámika.
  3. Vďaka teplému rámiku ušetríte na energiách. Tým, že TGI rámik zabráni zbytočnému úniku tepla, viac tepla sa vám udrží v interiéri. Výsledkom je menej nákladov na kúrenie, a teda viac ušetrených peňazí.
  4. Ide o prvok, ktorý sa postupne stáva štandardným vybavením okna. Kvalitné okenné profily sa v dnešnej dobe vyrábajú s TGI rámikom štandardne. Čoraz viac je požadovaná vysoká kvalita okien, a to hlavne tepelno-izolačné vlastnosti, ktoré teplý rámik zlepšuje. Práve z tohto dôvodu si čoraz viac ľudí dáva na rodinný dom okná s teplým TGI dištančným rámikom.

Ak si chcete z vášho domova vybudovať energeticky úsporný raj, určite by mal vo vašich oknách figurovať teplý dištančný rámik. Z nášho pohľadu si myslíme, že každý moderný rodinný dom by mal mať v oknách teplý rámik. Odporúčame ho pridať aj na nové okná pre staršie domy po rekonštrukcii, keďže môže znížiť náklady na vykurovanie. Pre budovy, ktoré nevyžadujú zníženie energetickej náročnosti, prípadne sa v nich netrávi veľa času, postačí kľudne aj klasický dištančný rámik.

Aký bude dopad na tepelno-izolačné vlastnosti okna?

Tepelno-izolačné vlastnosti okna sa odvíjajú od jeho vlastností. Záleží hlavne na veľkosti a hrúbke zasklenia, stavebnej hĺbke, veľkosti samotného okna, otváravosti a tiež na dištančnom rámiku. Do akej miery dokáže TGI dištančný rámik ovplyvniť celkové Uw okna? V priemere ide o 0,1 W/m2K. Teda okno bez teplého dištančného rámika má Uw napríklad 0,90 W/m2K, pričom ak použijeme teplý rámik, Uw bude 0,80 W/m2K. Teplý TGI rámik vám teda zaručí, že cez plochu okna celkovo unikne menej tepla ako v prípade štandardného rámika.

V ktorých oknách WINFEN je teplý dištančný rámik?

Prakticky sa dá s teplým dištančným rámikom vyrobiť akékoľvek okno, avšak ak uvažujete nad dvojsklom, tak v tomto prípade nemá význam. Dnešným štandardom je trojsklo a kvalitné profily so stavebnou hĺbkou minimálne 80 mm. Trojsklo má oproti dvojsklu oveľa lepšie tepelno-izolačné vlastnosti, a práve preto, ak s zameriavate na úsporu energií, voľte trojsklo a vylepšite ho teplým dištančným rámikom. Ako sme spomínali vyššie, pri dvojskle by tento typ rámiku nemal zmysel.

V akých okenných profiloch ponúkame teplý dištančný rámik my?

  • SCHUCO LivLine 82 mm – ide o profil, pri ktorom je TGI teplý dištančný rámik tštandardným vybavením okna
  • GEALAN S9000 – pri tomto profile ponúkame štandardne klasický dištančný rámik, avšak voliteľnou alternatívou je práve teplý rámik

Teplý dištančný rámik sa dá dať do akéhokoľvek profilu, ale vždy si musíte vopred premyslieť, či to má pri konkrétnom okne význam. Ak ide o menej kvalitný profil so slabším Uw alebo o dvojsklo, zainvestujte radšej do lepšieho profilu. Teplý rámik v takýchto prípadoch pokladáme za zbytočný.

Zlatá rada na záver

Dištančný rámik je mimoriadne dôležitou súčasťou každého okna. Pri výbere sa spoliehajte na kvalitné teplé dištančné rámiky, s ktorými nebudete mať problém s rosením medziskelných priestorov alebo zbytočnými únikmi tepla.


VIDÍTE, IZOLÁCIA VÁŠHO NOVÉHO OKNA SA VŽDY DÁ VYLEPŠIŤ

STAČÍ SI NAŠTUDOVAŤ NIEČO O OKIENKACH, KTORÉ MÁME V TALÓNE:

PLASTOVÉ (PVC) OKNÁ WINFEN INFORMAČNÉ LISTY:
GEALAN-KUBUS®
SCHÜCO Liv Line
GEALAN 9000
GEALAN 8000
Rehau SYNEGO MD 80
WINFEN Slim Line
ENERGETO 8000
Salamander BluEvolution 92
Salamander BluEvolution 82
Salamander Streamline 76
Aluplast IDEAL 8000
Aluplast IDEAL 7000 New
Aluplast IDEAL 5000
Aluplast IDEAL 4000 New
Aluplast IDEAL 4000
Decco 83
Decco 82

PLASTOVÉ (PVC) OKNÁ A VCHODOVÉ DVERE WINFEN KATALÓGY:
KATALÓG PLASTOVÉ OKNÁ
KATALÓG VCHODOVÉ PLASTOVÉ DVERE

HLINÍKOVÉ OKNÁ WINFEN INFORMAČNÉ LISTY:
Aluprof MB-45
Aluprof MB-70
Aluprof MB-86
Aluprof MB-104 Passive pre pasívne domy

HLINÍKOVÉ OKNÁ A VCHODOVÉ DVERE WINFEN KATALÓGY:
KATALÓG HLINÍKOVÉ OKNÁ
KATALÓG VCHODOVÉ HLINÍKOVÉ DVERE

DREVENÉ OKNÁ (EUROOKNÁ) WINFEN INFORMAČNÉ LISTY:
Drevené okná s hrúbkou 78 mm
Drevené okná s hrúbkou 88 mm
Drevené okná s hrúbkou 92 mm

DREVENÉ OKNÁ (EUROOKNÁ) WINFEN KATALÓG:
KATALÓG DREVENÉ OKNÁ

DREVOHLINÍKOVÉ OKNÁ WINFEN INFORMAČNÉ LISTY:
Drevohliníkové okná s hrúbkou 68 mm
Drevohliníkové okná s hrúbkou 78 mm

DREVOHLINÍKOVÉ OKNÁ WINFEN KATALÓG:
KATALÓG DREVOHLINÍKOVÉ OKNÁ

Napíšte nám a my vám poradíme s výberom a pripravíme vám individuálnu cenovú ponuku na mieru ÚPLNE ZDARMA.