Eurookná s trojsklom = najlepšia ochrana tepla

Eurookná s trojsklom = najlepšia ochrana tepla

Zamýšľate sa nad tým, aké okná vybrať do vášho domova? Láka vás myšlienka vyplniť stavebné otvory práve drevenými oknami? Chcete si zaistiť čo najlepšiu tepelnú izoláciu? Určite čítajte ďalej. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o eurooknách a ich izolačnom skle.

Prečo práve drevené eurookná?

Začnime úplne od začiatku a poďme si spoločne zhrnúť, prečo sa oplatí mať drevené okná. Drevo ako prírodný materiál nielenže esteticky doplní váš energeticky úsporný domov, ale taktiež prinesie do vášho príbytku nádych prírody a dokonale zabráni nežiaducemu úniku tepla domova.

Okrem kvalitnej tepelnej izolácie vám drevené okná zabezpečia aj to, že sa k vám nedostane žiaden rušivý zvuk. Všetok hluk, ktorý sa von odohráva, ostáva iba von. S drevenými eurooknami nebudete rušení okolitým hlukom, ktorý by vám mohol brániť v stopercentnej koncentrácii na prácu, oddych či akúkoľvek inú aktivitu.

Vedeli ste, že drevo ako materiál slúžiaci na výplň stavebných otvorov je jediné schopné regulovať vlhkosť vo vašom príbytku? Jednou z najväčších výhod eurookien je práve tento prírodný materiál, ktorý dokáže vlhkosť absorbovať a opäť ju vypustiť. Ide o unikátnu vlastnosť dreva, ktorú nemá ani hliník, ani plast. S drevenými oknami sa teda nemusíte obávať žiadnych plesní, ktoré sú častým problémom v domovoch s PVC oknami, keďže tieto nedokážu vlhkosť regulovať.

Drevené okná sú vyrábané technológiou lepenia hranolov z drevených lamiel. Eurookná Winfen predstavujú okná, ktoré sú zložené až zo 4 lamiel, čo zabraňuje tomu, aby sa profil pokrivil. Vaše okno tak ostane v pôvodnom tvare a kráse dlhé roky a prežije generácie.

Eurookná – stavebná hĺbka a profily

Vysvetlili sme si hlavné výhody drevených okien, avšak ešte stále sme sa nedostali k najdôležitejším parametrom. Poďme sa spoločne pozrieť na to, aké možnosti máte pri voľbe hrúbky profilu (stavebnej hĺbky okna).

Na rozdiel od minulých rokov, kedy bola štandardom hrúbka 68 mm (3-vrstvové hranoly), v dnešných dňoch idú do popredia profily s väčšou stavebnou hĺbkou. Svoju popularitu si vydobili najmä vďaka schopnosti lepšej izolácie a možnosti aplikácie izolačného trojskla.

Dnešné eurookná sa preto vyrábajú v nasledovných hrúbkach:

  • 78 mm
  • 88 mm
  • 92 mm

Ako môžete vidieť, dnešná štandardná stavebná hĺbka je výrazne väčšia než predchádzajúcich 68 mm. Dnešné drvené okná dokážu zabezpečiť svojim sptrebiteľom maximálny komfort v pohodlí teplého a sladkého domova, z ktorého neunikne žiadne neplo a do ktorého neprenikne žiaden nežiaduci hluk.

Štýl je však rozmanitý, a preto nie je eurookno ako eurookno. Poznáme viaceré profily, ktoré môžu na prvý pohľad vyzerať rovnako, avšak netreba sa nechať oklamať. Pozrime čím sa okrem hrúbky môžu eurookná líšiť a aké profily poznáme:

  • Euroline – ide o klasické drevené okná, ktoré sú typické klasickým profilom a esteticky dokážu dokonale doladiť každú jednu stavbu.
  • Euroline Soft – séria profilov Soft je charakteristická tým, že hrany krídla aj rámu sú viac zaoblené a okno tým pádom pôsobí hladko, ladne a elegantne.
  • Euroline Retro – profily zo série Retro sú často využívané pri rekonštrukciách historických budov v rámci zachovania pôvodnej architektúry. Ich výnimočnosťou je špecifický dizajn, ktorý tvoria zárezy v dreve (v ráme aj v krídle) vyvolávajúce pocity historickej autenticity.
  • Euroline Belgicko – jedná sa o na prvý pohľad odlišný profil od predošlých. Drevené okná v belgickom štýle môžu váš domov ešte viac esteticky vyšvihnúť. Vneste do vášho obydlia kúsok zahraničnej kultúry s profilmi Euroline Belgicko.
Kvalitné eurookná WINFEN
Kvalitné drevené okná Belgicko WINFEN

Čo by ste ešte mali vedieť?

Každé drevené okno Winfen prechádza procesom precízneho nanášania kvalitných lakov, ktoré zabezpečujú nadštandardnú životnosť. Vaše eurookno nezaskočí ani to najnepriaznivejšie počasie. Je predsa chránené ochrannou vrstvou vodeodolných a ekologických lakov, ktoré na ne nanáša jedna z najmodernejších liniek pre lakovanie a sušenie okenných prvkov v Európe. Každé jedno okno a dvere Winfen prechádzajú štyrmi nátermi, a to penetračným, základným, medzivrstvovým a povrchovým.

Počasie vášmu eurooknu preto neuberie na kráse ani kvalite. Účinné vrstvy ochranných lakov a precízna impregnácia dreva sa o to postarajú.

Eurookná – trojsklo alebo dvojsklo?

Izolačné sklo je ďalším dôležitým faktorom, ktorý vplýva na izolačné vlastnosti okna. Ako už zo samotného nadpisu vyplýva, na výber máte pri drevených oknách z dvojskla a trojskla. Niektoré špičkové okenné systémy a profily umožňujú už aj možnosť implementácie štvorskla, čo predstavuje vo svete okien to najlepšie z najlepšieho.

Ale späť k dreveným oknám. Štandardom dnešných dní sa postupne stávajú profily s trojsklom, nakoľko každý chce, aby bola investícia do stavby efektívna a dlhodobá. Okno s trojsklom zabezpečuje vyšší komfort svojim majiteľom vďaka lepším izolačným vlastnostiam či už voči hluku alebo proti úniku tepla.

Trojsklo vytvára dve medziskelné komory, ktoré sú vyplnené špeciálnym plynom – argónom alebo kryptónom. V prípade, že sa vaše okná zvnútra príliš rosia, mali by ste sa obrátiť na servis okien, nakoľko to by sa diať nemalo. Aby sa okná nerosili, implementuje sa medzi sklené tabule tzv. dištančný rámik. Tento prvok nám slúži na to, aby spomínaný plyn, ktorý vypĺňa medziskelný priestor, neunikal a nevytváral priestor pre kondenzáciu vodnej pary. Do pozornosti by sme vám v tomto smere dali špeciálny TGI dištančný rámik, ktorý sa vyznačuje nadštandardnými vlastnosťami a zabezpečuje ešte lepšiu tepelnú izoláciu.  

Pri trojskle je potrebné zvoliť si ideálne zasklenie. Pojem zasklenie predstavuje celkovú hrúbku izolačného skla, teda hrúbku skiel a medzier, ktoré sú medzi nimi. Čo sa týka eurookien s hrúbkou 92 mm, tak vybrať si môžete zasklenie od 48 (4/18/4/18/4) do 52 (4/20/4/20/4) mm. Opäť platí pravidlo, že čím väčšie zasklenie si vyberiete, tým lepšie bude vaše okno izolovať.

Čo sa týka dvojskla, tak to sa využíva skôr pri menších stavebných hĺbkach a pre budovy, ktoré nevyžadujú až takú tepelnú izoláciu. Dvojsklo bolo aktuálnou témou hlavne pri profiloch s hrúbkou 68 mm, avšak ako sme už spomínali, tieto profily idú čoraz viac do úzadia a nahrádzajú ich kvalitnejšie eurookná s väčšou stavebnou hĺbkou, čo sa odráža na lákavejších parametroch ako napríklad index prechodu tepla oknom – Uw.

Vyberte si tie najlepšie eurookná

Veríme, že vám bol náš článok užitočný a že vás obohatil o nové informácie, ktoré zúžitkujete pri výbere vašich okien. Teraz si len stačí vybrať z akej dreviny by ste chceli mať vaše okná vyrobené. Bude to smrek, dub, borovica alebo exotické drevo meranti? Výber je len na vás. Pridajte dekor, ktorý vám dozdobí váš domov aj farebne a užívajte si chvíľky v energeticky úspornom raji s nádychom skutočnej estetiky v podobe drevených eurookien s trojsklom.

Napíšte nám a my vám poradíme s výberom a pripravíme vám individuálnu cenovú ponuku na mieru ÚPLNE ZDARMA.