Hliníkové alebo plastové okná? VEĽKÉ POROVNANIE

Hliníkové alebo plastové okná? VEĽKÉ POROVNANIE

Výber okien je jednou z vecí, ktoré treba pri novostavbe dôkladne zvážiť. S oknami sa predsa denno-denne manipuluje, každý deň sa na ne človek pozerá a celkovo dotvárajú estetickú stránku vášho domova nielen z exteriéru, ale tiež z interiéru. Keď vyberáte okná, mali by ste zvážiť viaceré kritériá, ako sú izolačné vlastnosti, životnosť, finančné náklady a podobne. Podľa toho, čo je vašou prioritou, by ste mali uskutočniť záverečné rozhodnutie a vybrať si okná, ktoré budú najviac napĺňať vaše predstavy a požiadavky. Budú to hliníkové alebo plastové okná?

Hliníkové alebo plastové okná – ako vyberá väčšina?

Ako ste si určite mohli všimnúť aj na vlastné oči, na rodinných domoch a administratívnych budovách po celom Slovensku prevládajú plastové okná. Hliníkové okná vidíme na budovách oveľa menej, avšak predsa nejaké nájdeme. Všimli ste si, že väčšina obchodných reťazcov má hliníkové okná a dvere? Len sa zamyslite – obchody s potravinami, nábytkom či veľké obchodné centrá – na všetkých týchto budovách môžete vidieť hliníkové výplne stavebných otvorov.  

Čo sa týka stavby moderných rodinných domov, stále prevláda trend PVC okien, ktoré sú výnimočné hlavne skvelými tepelno-izolačnými vlastnosťami a nízkou cenou. Samozrejme, netreba všetky plastové okná ,,hádzať do jedného vreca“, nakoľko aj tie sa môžu výrazne líšiť. Všetky vlastnosti záležia od kvality spracovania profilu, od jeho typu, izolačného zasklenia a podobne.

Aby sme to zhrnuli, najčastejšie ľudia volia plastové okná, nakoľko práve tie predstavujú skvelý pomer cena-kvalita, avšak pri výbere treba byť obozretný, pretože aj pri PVC oknách existuje obrovská škála profilov, ktoré sa líšia nielen kvalitatívne, ale aj izolačnými vlastnosťami a inými dôležitými parametrami.

Trend hliníkových okien

O hliníkové okná však v dnešnej dobe javí záujem čoraz viac ľudí, pretože postupne sa dostávajú svojimi izolačnými vlastnosťami na úroveň najlepších plastových okien. Staršie hliníkové profily s tepelno-izolačnými vlastnosťami zaostávali za PVC oknami, avšak tie dnešné ich už pomaly prekonávajú. Jednoznačne teda môžeme povedať, že hliníky majú vyhrané vo všetkých smeroch, tak prečo ich na rodinných domoch vidíme iba zriedka?

Najväčšiu prekážku pre ich zaobstaranie predstavuje cena, ktorá je oproti plastom minimálne dvojnásobná. Každopádne hliníkové okná predstavujú dlhodobú investíciu, nakoľko ich životnosť sa počíta vždy na minimálne 100 rokov. To znamená, že keď raz investujete do kvalitných hliníkových okien, nebudete ich musieť meniť do konca života. Práve preto dnes čoraz viac klientov dopytuje hliníkové okná, ktoré sú údržbovo nenáročné, majú dlhú životnosť a vyplnia aj tie najväčšie stavebné otvory (trend nadrozmerných presklených stien a podobne).

Materiál

Už hneď z nadpisu článku je jasné, čím sa líšia okná hliníkové od plastových. Samozrejme, ide o konštrukčný materiál, ktorým je pri PVC oknách plast a pri hliníkových hliník. Čo je to vlastne plast? Plast, PVC alebo inak povedané polyvinylchlorid predstavuje synteticky vyrobený materiál, ktorý sa v stavebníctve využíva ako náhrada klasických materiálov – drevo, keramika alebo betón. Z plastu sa vyrábajú podlahy, kanalizácia a tiež okná. Plast je teda umelo vyrobená zmes (z viacerých chemických prvkov), ktorá je charakteristická svojím rôznorodým využitím vo výrobnom priemysle, pričom má výborné plastické vlastnosti.

Presuňme sa k hliníku. Hliník predstavuje jeden zo základných chemických prvkov periodickej tabuľky, pričom ho zaraďujeme medzi kovy. Patrí taktiež medzi veľmi obľúbené materiály v oblasti stavebníctva, za čo vďačí aj svojej nízkej hustote (je ľahký). Napriek svojej ľahkej váhe však predstavuje maximálne pevný a stabilný materiál, a preto sa z neho vyrábajú aj nadrozmerné konštrukcie, napríklad hliníkové fasády, ktoré môžete vidieť na nákupných centrách či bussines centrách. Samozrejme, hliník ako kov je veľmi dobrým vodičom tepla, no vďaka tzv. prerušenému tepelnému mostu sú z neho vyrábané okná so skvelými tepelno-izolačnými vlastnosťami.

Najlepšie plastové okná Schüco Living, plastové okná WINFEN Banská Bystrica - plastový profil
TOP plastové okná Schüco Living, plastové okná WINFEN Banská Bystrica - teplý TGI dištančný rámik

Životnosť 

V tomto bode je asi každému jasné, ktoré okná vyhrávajú. Hliník ako kov má jednoznačne dlhšiu životnosť než PVC. V tomto smere si pri výbere treba uvedomiť to, že okná sú denno-denne vystavované poveternostným podmienkam a nástrahám počasia. To znamená, že v lete sa o ne opierajú horúce slnečné lúče, v zime čelia mrazom a sem-tam do nich udierajú tvrdé ľadové krúpy. Práve preto musia byť okná vyrabáné z čo najkvalitnejších a najodolnejších materiálov, aby vydržali akékoľvek okolnosti počasia.

Je všeobecne známe, že plast časom stráca na kvalite, a to hlavne keď je vystavovaný slnečnému žiareniu. Nie je plast ako plast. Napríklad plastové okná prežijú dlhšie ako plastové hračky, čo značí, že okná sa vyrábajú z kvalitnejšieho plastu, ktorý je odolný a vydrží viac ako 30 rokov (životnosť PVC okien sa počíta na 30-50 rokov). 

Čo sa však týka hliníka, kovy sú známe hlavne svojou stálosťou a nemenia svoju štruktúru po dlhé roky. Navyše hliník je samostatný chemický prvok, teda nie je to žiadna zmes, a teda nedochádza k žiadnym nežiaducim reakciám, ktoré by na jeho kvalitu mali ničivý vplyv. Samozrejme, treba myslieť na to, že hliník taktiež pociťuje nástrahy počasia, a to najmä slnečného žiarenia. Jednou z vlastností kovov je totižto aj tepelná rozťažnosť, čo znamená, že ich objem o niečo narastie keď sú vystavované teplu. Počas letných dní sa teda môže stať, že vonkajšia časť okna bude podliehať miernej tepelnej rozťažnosti, avšak to sa môže pokojne stať aj pri plastových oknách. Hliník našťastie patrí medzi kovy s menšou tepelnou rozťažnosťou, a práve preto sa z neho vyrábajú aj veľké presklené steny či fasády na budovy.

Ako dlho Vám vydržia hliníkové okná? Životnosť hliníkových okien sa počíta na 100 rokov, pričom sú takmer bezúdržbové.

Izolačné vlastnosti

Samozrejme, jedným z najdôležitejších kritérií pri výrobe výplní stavebných otvorov sú aj tepelno-izolačné vlastnosti. Kov ako materiál predstavuje veľmi dobrý vodič tepla, a teda nie je dobrým izolantom. Práve z tohto dôvodu sa moderné hliníkové okná vyrábajú s tzv. prerušeným tepelným mostom. Čo to znamená? Znamená to, že okenný profil sa skladá z 2 hliníkových častí, medzi ktorými je materiál, ktorý má minimálnu schopnosť viesť teplo. To znamená, že chlad z vonkajšej časti hliníkového okna neprejde na tú vnútornú, nakoľko mu v tom bráni stredová časť – prerušený tepelný most.

Práve vďaka tomu sa nové hliníkové okná dostali tepelno-izolačnými vlastnosťami na úroveň plastových. Vďaka trojsklu a teplému rámiku dokáže hliníkové okno v profile Aluprof MB-86 dosiahnuť hodnotu Uw až 0,80 (referenčné okno MB-86), čo je takmer totožná hodnota Uw súčasných PVC okien.

Samozrejme, plast má nízku schopnosť prenášania tepla, a teda žiadny prerušený tepelný most nepotrebuje. Jeden z PVC profilov, ktoré majú najlepšie izolačné vlastnosti patrí jednoznačne dizajnová novinka GEALAN KUBUS. Hodnota Uw referenčného okna dosahuje až 0,68, a to vďaka stavebnej hĺbke 100 mm a vypenenej komore. Ide však o exkluzívny profil, ktorého cena sa pohybuje na úrovni hliníkových okien. Presvedčte sa o výnimočnosti profilu GEALAN KUBUS tu.

Ďalšie PVC profily, ktoré dosahujú výnimočné Uw:

Profily a dizajn

Samotné profily PVC okien sú typické komôrkovou štruktúrou, pričom čím viac komôr okno má tým lepšie by malo mať izolačné vlastnosti (avšak tento parameter nie je úplne smerodajný). Existujú profily, ktoré majú jednu z komôr vyplnenú vysokoizolačným materiálom, napr. špeciálnou penou, prípadne inými termomodulmi, čo výrazne vylepší celkové izolačné vlastnosti okna. Stavebná hĺbka PVC profilov, ktoré sú dnes štandardom pre novostavby, sa pohybuje od 80-92 mm. Zvyčajne majú tieto profily 5-7-komorovú štruktúru, pričom môže sa líšiť počet komôr v ráme a v krídle.

Čo sa týka dizajnu, okná majú buď oblú zasklievaciu lištu, alebo hranatú, pričom dnes sa viac využívajú hranaté, ktoré pôsobia elegantnejšie. Vybrať si môžte aj to, či chcete mať na okne odvodňovacie drážky, keďže bez nich okná vyzerajú naoko krajšie, avšak niekomu prekážať vôbec nemusia. Ide o náš subjektívny názor. Farebná paleta je naozaj široká, pričom tu nájdete jednofarebné prevedenia a takisto drevodekory. V prípade obojstranného dekoru sa dáva aj farebné jadro, a to hnedé, karamelové alebo antracitové.

V prípade hliníkových okien sú profily hranaté a takisto sú typické komôrkovou štruktúrou, pričom väčšina komôr sa nachádza v stredovej časti (v prerušenom tepelnom moste). Stavebná hĺbka krídla je väčšinou o niekoľko mm väčšia, no hliníkové okná pôsobia mimoriadne elegantne. Paleta farieb zahrňuje všetky RAL odtiene a tiež drevodekory, pričom pri hliníkoch sa dáva rovnaké farebné prevedenie z exteriéru aj z interiéru.

Nadrozmerné konštrukcie 

V prípade, že plánujete na vašej stavbe veľké stavebné otvory (väčšie ako 2 m), určite odporúčame konštrukcie z hliníka. Ako sme spomínali v predchádzajúcich bodoch, hliník je pevný materiál, ktorý nestráca na kvalite dlhé desaťročia až storočie. Je tvarovo stály, pevný a odolný voči všetkým nástrahám počasia. Hliník je priam ,,stavaný“ na to, aby vypĺňal veľké stavebné otvory, nakoľko plastové alebo drevené okná jednak nemajú takú dlhú životnosť a materiál tiež časom stráca na kvalite a tvare.

Okrem iného ide o materiály, ktoré nie sú také pevné ako hliník, a teda môžu nastať rôzne problémy, ako napríklad prasknutie či zlomenie profilu, a práve preto sú výrobné rozmery plastových a drevených okien limitované.

Často sa stretávame so zákazníkmi, ktorí volia hliník pre väčšie rozmery (vchodvé dvere a HS portály), no klasické okná si nechávajú vyrobiť v plaste, nakoľko ide o cenovo dostupnejšiu alternatívu. Vchodové dvere sú väčšinou súčasťou väčšej zostavy, každý deň sa s nimi viackrát manipuluje, a práve preto odporúčame hliníkové vchodové dvere, ktoré sú pevnostne a tvarovo stále. Pri plastových dverách sa môže stať, že sa akoby uvoľnia a časom celá konštrukcia môže stratiť na kvalite.

Čo sa týka HST portálov, teda zdvižno-posuvných dverí, je známe, že sa vyrábajú pre väčšie stavebné otvory, a teda ide o väčšiu konštrukciu. Takisto sa prikláňame k alternatíve z hliníku, nakoľko čím je väčší stavebný otvor, a teda aj konštrukcia, tým viac je potrebné zvoliť čo najpevnejší, najodolnejší a najstabilnejší materiál, ktorým je dnes práve hliník.

Cena 

Dôležitým kritériom pri výbere okien býva často aj rozpočet. Určite dobre viete, že hliníkové okná sú o niečo drahšie než plastové, a preto je potrebné zvážiť vaše priority. Na jednej strane ide o väčšiu investíciu, ktorá Vám zabezpečí, že okná vydržia aj pre nasledujúcu generáciu. Na druhej strane si môžete vybrať nižšiu investíciu s tým, že PVC okná treba po nejakej dobe vymeniť, nakoľko ich predpokladaná životnosť je 30-50 rokov, a teda bude vás čakať ďalšia investícia v budúcnosti.

Ak sa pýtate, aký veľký je rozdiel v cene PVC a hliníkových okien, tak hliníkové okná sú približne 2 – 2,5-krát drahšie než plastové. Samozrejme porovnávame profily, ktoré zodpovedajú súčasným tepelno-izolačným požiadavkám. Čo sa týka HST portálov, tu nie je cenový rozdiel až taký výrazný. Hliníkový HST portál Vás vyjde o niekoľko stoviek € viac ako plastový.

Chcete si ceny porovnať? Kliknite sem a nechajte si u nás vypracovať nezáväznú cenovú ponuku na PVC aj hliníkové okná a dvere.

Zhrnutie 

Na otázku výberu okien môže každý z nás odpovedať inak. Ide o otázku priorít, teda či si zvolíte niečo, čo vydrží aj pre vaše deti, za vyššiu cenu alebo niečo, čo vydrží o niečo menej (no tiež celkom dlho) za nižšiu cenu. Izolačné zasklenie sa používa pri hliníku aj plastoch rovnaké a teda moderné hliníkové okenné profily sa tepelno-izolačnými vlastnosťami vyrovnávajú plastovým.

Každopádne, v prípade rozmerov nad 2000 mm odporúčame ísť jednoznačne do hliníka, keďže veľké konštrukcie potrebujú byť z pevného a odolného materiálu.

 

Neviete sa rozhodnúť medzi hliníkovými a plastovými oknami?

Radi Vám s výberom poradíme.

Napíšte nám a my vám poradíme s výberom a pripravíme vám individuálnu cenovú ponuku na mieru ÚPLNE ZDARMA.