HST alebo PSK systém – ktorý z nich je lepší?

HST alebo PSK systém – ktorý z nich je lepší?

Kedysi niečo prémiové s nádychom elegancie a luxusného štýlu, dnes štandardný trend, ktorý má v projekte takmer každá stavba. Posuvné dvere si obľúbilo už mnoho majiteľov, ktorí ich využívajú denno-denne, či už nimi vstupujú na terasu, do dvora alebo do záhrady. Ide o jednoduché riešenie, ktoré nielen ušetrí priestor, ale taktiež dokáže vyplniť nadrozmerné stavebné otvory, čo vám umožní užívať si prírodné scenérie cez veľké presklené plochy.

Vedeli ste, že poznáme viaceré posuvné systémy? Najpopulárnejšími posuvnými dverami je systém HST (zdvižno-posuvné dvere), no veľkej popularite sa teší aj systém PSK (sklopno-posuvné dvere). Aké sú medzi nimi rozdiely a aké sú ich výhody? Je lepší HST alebo PSK systém? Čítajte ďalej a nájdete odpoveď na všetky vaše otázky ohľadom posuvných systémov.

Bonus na záver – poznáte posuvný systém SMOOVIO? Viac o ňom na konci článku.

Posuvné systémy HST a PSK – aké sú ich výhody?

Ako sme už vyššie spomínali, posuvné dverové systémy majú viacero výhod. Svoju popularitu si však získali vďaka jednoduchej a nenáročnej manipulácii, keďže práve táto vlastnosť dotvára celkovú eleganciu posuvných dverí, či už ide o HST alebo PSK systém.

Poďme si vymenovať všetky výhody posuvných dverí:

1. HST a PSK šetria priestor

Porovnajme si posuvné dvere s klasickými otváravými, prípadne otváravo-sklopnými. Pri dverách, ktoré sú otváravé, je potrebné v interiéri vyhradiť priestor pre dverové krídlo, keďže pri dvere sa otvárajú v drvivej väčšine prípadov smerom do interiéru. Pri HST alebo PSK nie je potrebné uvažovať nad priestorom pre pohyb krídla, keďže krídlo si jednoducho posuniete doľava alebo doprava. Veľmi podobným prípadom sú aj skrine, ktoré takisto môžu mať buď posuvné alebo otváravé krídla. Posuvné otváranie sa do skríň taktiež zaviedlo práve z dôvodu šetrenia priestoru v interiéri.

2. Väčšie presklené plochy

Posuvné systémy sú vhodné najmä do väčších stavebných otvorov, vďaka čomu vám vzniknú väčšie presklené plochy, cez ktoré budete mať krásny výhľad do záhrady, dvora a podobne. Klasický HST portál z PVC (schéma A) vám vyplní otvor až do šírky 4 metrov, pričom vám vznikne veľká presklená ,,stena“ predelená iba na 2 časti. Pri otváravých alebo otváravo-sklopných krídlach by ste takýto rozmer museli rozdeliť aspoň na 4 časti. Vďaka posuvným systémom sa Vám otvárajú krásne prírodné scenérie, ktoré môžete pozorovať z tepla svojho domova.

3. Pohodné a štýlové riešenie - to je PSK alebo HST

Zavrite oči a predstavte si, že otvárate klasické vchodové dvere, ktoré treba potlačiť, prípadne potiahnuť k sebe. A teraz si predstavujte, že otvárate posuvné dvere, ktoré jednoducho zľahka jemne posúvate do strany. Cítite ten rozdiel? Posuvné systémy PSK a HST sú novým trendom, ktorý ľuďom spríjemňuje vstup na terasu alebo dvor a dodáva im pocit ľahkosti a elegancie. Ako je to pri zatváraní? Posuvný systém HST býva zvyčajne vybavený dorazovým tlmením, podobne ako to býva pri kuchynských linkách. Krídlo pri zatváraní teda môžete posunúť a pustiť a tesne pred koncom ,,dráhy“ sa spomalí a jemne sa zatvorí. Aj vďaka tejto vlastnosti je manipulácia nekomplikovaná a pohodlná.

4. Izolačné vlastnosti

Posuvné dvere sú podobne ako okná vybavené viacerými tesneniami, čo v kombinácii s trojsklom a teplým rámikom vyústi do lákavého koeficientu prestupu tepla oknom Uw. Nakoľko ide o prvok väčšieho rozmeru, sú aj presklené plochy väčšie a teda dvere majú naozaj skvelé tepelno-izolačné vlastnosti (väčšie presklené plochy = lepšia tepelná izolácia).

HST systém – zdvižno-posuvné dvere

Aby ste si vedeli vybrať posuvný systém ideálny pre vás, mali by ste poznať všetky alternatívy posuvných dverí. Ako prvý si predstavíme systém HST, ktorý je v modernom stavebníctve najobľúbenejším.

HST systém sa inak nazýva aj zdvižno-posuvné dvere. Pri manipulácii s HST portálom otočíte kľučku tak, aby smerovala k podlahe a posuniete pomocou nej krídlo do strany. Krídlo sa posúva jednoducho, nie je potrebné vynaložiť žiadnu fyzickú námahu. Pri zatváraní krídla je potrebné zasunúť krídlo a kľučku vrátiť do pôvodnej polohy, teda aby smerovala k stropu. HST portál si dokážete otvoriť aj na minimálnu škáru, pričom je potrebné dať kľučku smerom nahor, aby posuvné krídlo zostalo úplne stáť.

Ako sme už vyššie spomínali, zvyčajne býva štandardom aj dorazové tesnenie, teda pri zatváraní posuvného krídla stačí jednoducho krídlo posunúť a pustiť. Na konci svojej dráhy krídlo stlmí svoju rýchlosť ,,dojazdu“ a jemne priľahne k rámu. Potom už stačí iba otočiť kľučku a vaše zdvižno-posuvné dvere sú zatvorené.

Výhodou HST portálov je aj to, že majú veľmi nízky takmer bezbariérový prah a dokážu vyplniť naozaj veľké stavebné otvory (v prípade hliníku napríklad aj otvory široké 12 metrov).

PSK systém – sklopno-posuvné dvere

Druhým v poradí je systém PSK, ktorý predstavuje alternatívu k HST portálu. Ako hovorí nadpis tejto časti, hovoríme o sklopno-posuvných dverách. PSK systém sa skladá podobne ako HST portál z dvoch častí - fixu v ráme a posuvného krídla, ktoré je možné aj sklopiť, teda otvoriť ,,na vetračku“. Práve to je aj jednou z výnimočných vlastností systému PSK. Nakoľko na vyvetranie miestnosti nemusíte krídlo odsunúť, nevznikne veľký prievan. Jednoducho krídlo vyklopíte a miestnosť sa v priebehu niekoľkých minút dostatočne prevetrá.

Takisto ako HST posuvný systém, tak aj PSK sa vyznačuje jednoduchou a nekomplikovanou manipuláciou. Jeho súčasťou je dlhá kľučka, pomocou ktorej rozhodujete, čo sa má s krídlom stať. Ak dáte kľučku do polohy, že jej koniec smeruje do strany, krídlo sa bez vynaloženia fyzickej námahy samo vyklopí ,,na vetračku“.

V prípade, že chcete celé krídlo odsunúť, kľučku vo vodorovnej polohe iba stlačíte smerom nadol (rovnako ako pri otváraní bežných dverí), krídlo sa po celom obvode mierne odsadí od rámu a pomocou kľučky ho už iba odtiahnete do strany. Pohyb kľučky na posunutie krídla môže byť aj iný, závisí to od výrobcu.

Systém sklopno-posuvných dverí je vhodný pre menšie otvory – šírka približne do 2 m. Maximálne rozmery záležia od značky kovania (výrobca kovania udáva aký je najväčší možný rozmer). Druhou z nevýhod PSK systému je to, že má vyšší prah, teda nie je bezbariérový. Pri prechode do exteriéru si teda treba dávať pozor, aby ste nezakopli.

Aby sme však nespomínali iba negatíva, u mnohých záujemcov o posuvné dvere môže zohrať významnú úlohu pri rozhodovaní cena. V tomto bode PSK systém rozhodne vyhráva oproti HST, nakoľko cena je výrazne nižšia. O koľko? K tomu sa dostaneme o pár riadkov ďalej.

Najlepšie plastové okná Schüco Living, plastové okná WINFEN Banská Bystrica - plastový profil
TOP plastové okná Schüco Living, plastové okná WINFEN Banská Bystrica - teplý TGI dištančný rámik

Aký je rozdiel medzi HST a PSK?

Jednotlivé posuvné systémy sme v predošlých riadkoch rozobrali dopodrobna, no rozoberme si jednotlivé rozdiely, ktoré rozhodujú pri výbere: 

 

PSK

HST

Nízky prah

nie

áno

Vyklopenie krídla

áno

nie

Vhodný do väčších otvorov

nie

áno

Šetrí priestor

áno

áno

Jednoduchá manipulácia

áno

áno

Štrbinové vetranie

nie

áno

Nízka cena

áno

nie

 

Spravidla je pre väčšinu ľudí pohodlnejšou alternatívou HST portál, ktorého veľkou výhodou je takmer bezbariérový prah a možnosť vyplniť ním aj široké stavebné otvory. Po PSK posuvnom systéme siahajú hlavne ľudia, ktorí majú stavebný otvor široký do 2 metrov a ktorí majú obmedzenejší rozpočet.

Z nášho pohľadu majú svoje výhody obidva systémy, no elegantnejšou a modernejšou alternatívou je jednoznačne systém HST. Zdvižno posuvné dvere ponúkame v PVC, hliníku, dreve a drevo-hliníku.

Cena za posuvné dvere HST a PSK

Jedna z vecí, ktorá záujemcu o posuvné dvere zaujíma (a v niektorých prípadoch zohráva úlohu pri výbere) je rozhodne výška finančnej investície. Ako sme už vyššie párkrát spomínali, systém HST je cenovo vyššie než systém PSK. Samozrejme nedá sa presne určiť o koľko, pretože to záleží od rôznych faktorov, ako je napríklad rozmer, izolačné sklo, farba, konkrétny profil a podobne.

Ak by sme však mali orientačne povedať, kde sa približne pohybujú ceny za tieto výrobky, tak sklopno-posuvné dvere PSK o rozmere cca 2000 x 2000 mm v lepšom profile kúpite za cenu okolo 1000€ vrátane DPH (biela farba), pričom cena HST portálu v rovnakých rozmeroch sa pohybuje na úrovni okolo 2500-3000 € vrátane DPH.

Cenový rozdiel je naozaj badateľný, a preto treba dôkladne zvážiť výhody a nevýhody jednotlivých posuvných systémov a následne vybrať najvhodnejšiu alternatívu. Samozrejme, jedná sa o dlhodobú investíciu do dverí, ktoré budete denno-denne využívať na vstup na terasu alebo do inej exteriérovej časti. Práve preto je potrebné myslieť aj na každodenný kontakt s výrobkom a vyberať tak, aby ste boli spokojní po celú dobu, počas ktorej vám budú posuvné dvere slúžiť.

HST alebo PSK – čo vybrať?

Otázka, na ktorú je ťažké jednoznačne odpovedať. Pre to, aby ste našli správnu odpoveď na túto otázku, mali by ste si zodpovedať viacero otázok, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa. Je potrebné brať do úvahy nasledovné:

  1. Veľkosť stavebného otvoru – ak máte stavebný otvor širší ako 2 m, určite by ste mali zvoliť HST portál.
  2. Rozpočet – posuvno-sklopné dvere PSK predstavujú výrazne lacnejšiu alternatívu než HST portál.
  3. Výška prahu – ak preferujete nízky takmer bezbariérový prah, tak PSK pre vás nebude vhodným systémom.
  4. Otváranie ,,na vetračku“ – ak obľubujete vetranie vyklopením okenného (dverového) krídla, siahnite po PSK, nakoľko práve tento systém spomínanú možnosť ponúka.

Veríme, že vyššie uvedené body vám pomôžu pri výbere posuvného systému a že budete mať jasno v tom, čo si zvoliť.

Alternatívou k posuvným dverám sú aj klasické otváravo-sklopné balkónové (terasové) dvere, ktoré zoženiete za menší peniaz, no na druhej strane je potrebné pri usporiadaní interiéru myslieť na priestor, ktorý bude potrebný pre otváranie krídla.

Posuvný systém Gealan SMOOVIO

Na záver článku sme sa rozhodli priniesť vám bonusový tip na posuvné dvere. Novinkou spomedzi  posuvných systémov je rozhodne Gealan Smoovio. Nemecké profily Gealan sú známe svojou kvalitou a precíznou výrobou. Spoločnosť Gealan neustále napreduje a snaží sa využívať moderné a inovatívne technológie, čoho výsledkom je aj unikátny posuvný systém Gealan Smoovio, ktorý je výhradne produktom značky Gealan. Od Gealanu ponúkame aj okenné profily Gealan 9000 a Gealan 8000.

Ak by sme vám mali v skratke predstaviť posuvný systém Smoovio, tak by sme povedali, že ide o systém, ktorý sa podobá viac na HST než na PSK, avšak jeho cena je o niečo nižšia než cena HST.

Smoovio má štandardne o niečo vyšší prah než HST portál, avšak na požiadavku zákazníka je možné spraviť tento posuvný systém aj s nižším prahom. Otváranie je iba posuvné podobne ako pri HST, krídlo sa teda nedá ani otvoriť ani vyklopiť. Skvelou výhodou teda je, že Smoovio ako posuvný systém šetrí priestor v interiéri.

Čo je ale hlavnou výhodou systému Smoovio? Tento nový posuvný systém umožňuje aj výrobu výplní menších stavebných otvorov, teda je v ňom možné spraviť aj posuvné okná, s ktorými bude vaše vetranie naozaj originálne. Minimálna šírka pre posuvné okno v systéme Smoovio je 1500 mm.

Čo sa týka ceny, ako sme spomínali, posuvné dvere v systéme Smoovio sa približujú svojou cenou skôr k HST portálu, avšak sú o niečo lacnejšie. Cena Smoovia vychádza približne o 15% menej než cena systému HST.

Pár slov na záver

Pevne veríme, že sme Vám aspoň v krátkosti predstavili posuvné systémy a pomohli Vám pri výbere. Po prečítaní tohto článku určite budete vedieť, ktorý posuvný systém bude pre Vás ten najlepší, či už to bude PSK, HST alebo novinka Gealan Smoovio.

 

Ak by ste si nevedeli dať rady nad výberom, radi Vás privítame u nás v kancelárii, kde sa o posuvných systémoch môžem porozprávať pri káve, prípadne Vám radi odpovieme na otázky mailom alebo po telefóne.

Napíšte nám a my vám poradíme s výberom a pripravíme vám individuálnu cenovú ponuku na mieru ÚPLNE ZDARMA.