Nízkoenergetický dom - aké okná vybrať?

Nízkoenergetický dom - aké okná vybrať?

Nízkoenergetický dom – aké okná vybrať?

Každý, kto stavia rodinný dom, nám dá istotne za pravdu, že pri výstavbe sa snaží myslieť aj na energetickú náročnosť stavby. Čo to znamená? Ide o to, že pri výstavbe sa snažíte docieliť to, aby bol váš domček čo najlepšie zaizolovaný, aby z neho unikalo čo najmenej tepla. Nízka energetická náročnosť domu sa odrazí aj na úsporách na energiách, a teda môžeme povedať, že investície do kvalitných stavebných materiálov nie sú zbytočné. Ak hľadáte odpoveď na otázku, aké okná vybrať pre moderný nízkoenergetický dom, ste na správnom mieste, pretože práve tejto problematike sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch.

Aké sú možnosti pri výbere okien na nízkoenergetický dom?

Na úvod by sme radi zhrnuli možnosti výplní stavebných otvorov, ktoré môže využiť pri výstavbe. Výber závisí od vás, od vašich preferencií, financií a v niektorých prípadoch aj od druhu stavby. Poďme ale k veci. Možnosti sú nasledovné:

· PVC okná – obľúbená klasika

V dnešnej dobe ide o najčastejšiu voľbu pri výstavbe moderných rodinných domov, rekonštrukciách bytových domov či dokonca pri obnovách starších domov. PVC oknánajlacnejšou alternatívou, pričom dnes sú k dispozícii naozaj kvalitné profily za prijateľné ceny. PVC okná získali svoju popularitu aj vďaka svojim perfektným tepelno-izolačným vlastnostiam. Najlepšie profily, ako napríklad SCHUCO Liv Line, dokážu dosiahnuť Uw až 0,7 W/m2K. K tepelno-izolačným vlastnostiam okien pre nízkoenergetický dom môže prispieť aj tzv. teplý dištančný rámik, ktorý zabezpečí ešte lepšiu izoláciu a zabráni tiež roseniu skiel.

Jedinou nevýhodou PVC okien je možný výskyt plesní, nakoľko nie sú schopné úplne regulovať vlhkosť prostredia. Pri pravidelnom vetraní vám však ťažkosti s plesňami nehrozia.

Väčšinu PVC okien si viete zadovážiť v rôznych farebných prevedeniachantracit, biela, drevené dekory. PVC okná sú overenou klasikou, ktorá je v našich krajoch mimoriadne populárna. Trh ponúka nespočetné množstvo okenných profilov a na svoje si prídu milovníci jednoduchosti aj dizajnoví puntičkári.

· Hliníkové okná – moderný dizajn, ktorý prežije generácie

Poslednú dobu sa čoraz viac dostáva do popredia trend hliníkových okien. Prečo je tomu tak? Hliník je nielen elegantným a štýlovým materiálom, ale jeho výhodou je hlavne jednoduchá údržba. Vďaka jeho hladkému povrchu ho stačí jemne pretrieť vlhkou handričkou a všetky nečistoty sú preč. Okrem iného má tiež dobré izolačné vlastnosti, aj keď za PVC oknami v tomto smere zaostáva. Hliník je výborným vodičom tepla i chladu, a preto je nevyhnutné, aby okná z hliníka mali tzv. prerušený tepelný most. Znamená to, že hliníková konštrukcia okna je prerušená, pričom v mieste prerušenia sa nachádza iný materiál, ktorý je slabým vodičom tepla. Slúži to na to, aby teplo z interiéru neunikalo do exteriérovej časti okna a naopak, aby chlad neprechádzal do vnútornej časti okna, teda do interiéru. Práve vďaka prerušenému tepelnému mostu sú hliníkové okná dobrými izolantami.

Hliníkové okná sú obľúbené najmä vďaka svojmu elegantnému vzhľadu, ktorý dokonale pasuje do moderných stavieb a esteticky doplní aj administratívne budovy.

Ako sme vyššie spomínali, hliníkové okná sú vhodné pre nízkoenergetické domy, avšak v porovnaní s PVC oknami majú slabšie izolačné vlastnosti (v priemere majú Uw vyššie o približne 0,4 W/m2K). Každopádne ide o dlhotrvácne okná, ktoré vydržia aj storočie.

Čo sa týka ceny, tak je potrebné vedieť, že hliníkové okná sú takmer dvojnásobne drahšie než plastové, avšak ide o kvalitu, ktorá prežije aj stáročia a vždy bude vyzerať moderne a štýlovo.

Trendom sa stávajú aj hliníkové vchodové dvere, ktoré rozhodne odporúčame. Sú charakteristické hlavne pevnou konštrukciou, ktorá znesie viac ako plast. Ide o skvelú alternatívu vstupných dverí, ktoré sú nielen štýlové, ale aj masívne a odolné voči nárazu.

Hliník vás jednoducho nikdy nesklame a nebude javiť žiadne známky starnutia.

· Drevené okná (eurookná) – domov bude dýchať

Domy, ktoré boli postavené v minulom storočí, mali drevené okná ako štandardné vybavenie. Boli to však oveľa iné drevené okná ako tie, ktoré dnes poznáme pod pojmom eurookná. Dnešné eurookná predstavujú okná, ktoré sú vyrobené z lepených 4-vrstvových hranolov z drevín, ako borovica, smrek, dub alebo exotické drevo Meranti. Drevené okná majú skvelú vlastnosť. Sú zodpovedné za reguláciu vlhkosti v interiéri, a teda na plesne môžete zabudnúť. Na rozdiel od plastu je drevo prírodným materiálom, ktorý je schopný vlhkosť z prostredia prijať a následne ju odovzdať – napr. do exteriéru. Drevené okná sú charakteristické skvelými izolačnými vlastnosťami, pričom opäť sa uplatňuje pravidlo, že čím väčšia je stavebná hĺbka, tým lepšie okno ochráni teplo domova. Dnes sa vyrábajú eurookná hrubé až 92 mm.

Nedajte sa oklamať dojmom, že drevo je prírodný materiál a okná vám nevydržia dlho. Vďaka štvorvrstvovým náterom sú krídlo aj rám dokonale chránené pred nástrahami nepriaznivého počasia a pri správnej údržbe môžu vydržať 50-100 rokov v závislosti od okolností.

Pred dažďom sú drevené okná chránené vďaka hliníkovým termookapniciam, ktoré odvádzajú zrážkovú vodu mimo okenného rámu. Pridaná hodnota spočíva aj v tom, že drevo vášmu domovu dodá nádych prírody. Zvoľte si farbu, ktorá dokonalo zapadne do vášho domova a vďaka kvalitným eurooknám sa s plesňami nestretnete.

Cenovo sa drevené okná pohybujú vyššie než PVC, avšak ich vyššia cena sa odrazí v iných aspektoch. Pozitívom však je, že sú o niečo lacnejšie než hliníkové či drevohliníkové okná.

Ak teda uvažujete nad tým, že si dáte eurookná na nízkoenergetický dom, určite neváhajte, pretože sa jedná o skvelú alternatívu. Váš domov bude dýchať, teplo vám neunikne a odlíšite sa od ostatných domov, ktoré majú väčšinou PVC okná.

· Drevohliníkové okná – pre skutočných fajnšmekrov

Ak nemáte radi kompromisy vo všetkých oblastiach života, tak moderné drevohliníkové okná sú pre vás ako stvorené. Voňavé drevo obalené ochranným hliníkovým plášťom je to najexkluzívnejšie, čo svet okien v 21. storočí prináša. Jednou z najväčších praktických výhod drevohliníkových okien je ich vysoká trvanlivosťnadpriemerná odolnosť práve vďaka už zmieňovanému hliníkovému oplášteniu.

Drevohliníkové okná vznikli ako reakcia na potrebu inovácií vo svete okien. Sú akýmsi ,,lepším“ bratom moderných drevených okien (eurookná), ktorých vlastnosti sú naozaj výnimočné. Moderné drevohliníkové okná si zachovávajú všetky vlastnosti eurookien, pričom prinášajú nové výhody, ktoré rozhodne náročný zákazník ocení.

Životnosť drevohliníkových okien je výrazne dlhšia ako životnosť, ktorú ponúkajú moderné eurookná, a to vďaka hliníkovému oplášteniu. Hliník je výnimočný materiál, ktorý nekoroduje a s ktorým zabudnete na náročnú a zložitú údržbu, nakoľko je takmer bezúdržbový. Úlohou hliníkového plášťa v rámci drevohliníkových okien je chrániť drevo ako kôra strom, čo je obrovským benefitom pre váš budúci nízkoenergetický dom.

Ak ste ochotní priplatiť si za drevohliníkové okná a túžite jednoducho po dokonalom nízkoenergetickom/pasívnom domove, drevohliníkové okná sa vám v budúcnosti mnohonásobne odvďačia na ušetrených energiách.

Top plastové okná Schüco Liv Line
Špičkové hliníkové okná Aluprof MB-86

Ktoré sú najlepšie okná pre nízkoenergetický dom?

Najlepšie moderné okná pre nízkoenergetické, resp. pasívne stavby sú tie, ktoré spĺňajú nasledovné charakteristiky:

  • Koeficient prechodu tepla cez celé okno je čo najnižší (tie najlepšie okná sú schopné ponúknuť budúcej nízkoenergetickej stavbe Uw od 0,90 W/m2K a nižšie. Čím nižší je tento koeficient, tým lepšie celkové tepelno-izolačné vlastnosti bude mať vaše okno, a teda i v konečnom dôsledku celá vaša stavba.
  • Trojsklo (väčšinou Ug=0,5 W/m2K) je v dnešnej dobe úplná nevyhnutnosť pre dosiahnutie dokonalej nízkoenergetickej, resp. pasívnej stavby, bez trojskla a s ním súvisiacej hodnoty Ug (čím nižšia, tým lepšia) jednoducho nikdy nedosiahneme také energetické úspory ako s dvojsklom (pomaly sa začína tlačiť do popredia aj štvorsklo v niektorých veľmi špecifických prípadoch, resp. je taká možnosť)
  • Okná nielen s výbornými tepelno-izolačnými hodnotami, ale i s dlhou životnosťou, nakoľko bez dlhej životnosti vám vaše okná nebudú šetriť peniaze na energiách taký dlhý čas ako vysoko trvácne okná – v rámci najdlhšej životnosti vyhrávajú hliníkové okná, nakoľko hliník ako materiál je takmer bezúdržbovýnekoroduje, a teda z praktického hľadiska ide o nezaplatiteľnú výhodu (pohľad na hliníkové okná, že ,,tak neizolujú ako napríklad PVC, drevené či drevohliníkové okná“, vyvracajú najmodernejšie hliníkové okná, ktoré prinášajú možnosť až štvorskla, čím dosahujú vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti)

Z vyššie uvedeného vyplýva, že najlepšie okná pre váš nízkoenergetický dom môžu byť de facto z akéhokoľvek materiálu, je však dôležité pri výbere myslieť na hlavné body, ktoré sme uviedli vyššie. Inak povedané, správne vybrané drevené či drevohliníkové okno bude mať v konečnom dôsledku lepšie tepelno-izolačné vlastnosti ako PVC okno, pri ktorom nebol kladený dôraz na niektoré parametre. Na druhej strane, ak si dáte záležať na správnom zasklení a kvalitnom PVC profile, tak priemerné drevené, hliníkové či drevohliníkové okno v rámci tepelno-izolačných vlastností určite kvalitné PVC okno neporazí.

Naše WINFEN okná pre nízkoenergetický dom

Značka okien WINFEN ctí kvalitu, ktorú prináša za rozumnú cenu. Chceme našim zákazníkom zabezpečiť na veľmi dlhý čas kvalitné okná, ktoré im nielen ušetria peniaze na energiách, ale taktiež ich budú dokonalo chrániť pred nepriazňami vrtkavého počasia.

Z hľadiska PVC profilov využívame nemeckú osvedčenú kvalitu v podobe profilov GEALANSchüco.

Ak si chcete jednoducho dopriať nadpriemernú kvalitu za nižšiu cenu, jednoznačne vám odporúčame PVC okná GEALAN (GEALAN S8000 a GEALAN S9000), ktoré patria medzi špičku v rámci vyššej strednej triedy okien.

Legendárne nemecké profily Schüco (profil Schüco Liv Line s hrúbkou 82 mm) sú tu pre všetkých, ktorí sa neuspokoja so štandardom, ale chcú pre seba a svojich blízkych špičkové spracovanie, úžasné tepelno-izolačné vlastnosti (v závislosti od rozmerov okien môžete dosiahnuť pri profile Schüco koeficient Uw až 0,66 W/m2K, čo je fenomenálne číslo) a v neposlednom rade špičkové bezpečnostné kovanie (bezpečnostné triedy RC1 a RC2 - podľa výberu zákazníka).

Ak by ste si neradi zvolili plastové okná, pre váš nízkoenergetický dom máme pripravené moderné eurookná (drevené okná) s hrúbkou profilu až 92 mm (napríklad profily Euroline), drevohliníkové okná s hrúbkou profilu až 78 mm (profil Drevo-hliník 78 mm) a v neposlednom rade hliníkové okná s hrúbkou profilu až 86 mm (profil Aluprof MB-86 určený pre nízkoenergetické a pasívne stavby).

Nezáleží na tom, aký typ okna si vyberiete, dôležité je to, že WINFEN okná vám prinášajú dokonalú kvalitu za nižšiu cenu, ako je bežné. Zverte sa do našich rúk a my vám pomôžeme s vaším novým nízkoenergetickým domom.

Zlatá rada na záver

Investícia do okien je investíciou do vašej budúcnosti. Do vašich budúcich úspor, a preto by ste mali klásť dôraz na výber kvalitných okien s ideálnymi parametrami. My vám takéto okná ponúkame, a to za rozumnú cenu, nakoľko je naším cieľom priniesť nadpriemerné energetické úspory k čo najviac spokojným zákazníkom. Pri výbere vhodného okna pre váš nízkoenergetický dom by ste mali zvážiť najmä parameter Uw (celkové tepelno-izolačné vlastnosti vášho okna, čím je toto číslo nižšie, tým lepšími izolačnými hodnotami sa vaše okno môže pochváliť) a parameter Ug (laicky povedané, akú má zasklenie schopnosť tepelne izolovať, resp. miera, akou zasklenie bojuje proti tepelným únikom alebo stratám).


NEDOPUSTITE, ABY SA VÁŠ SEN O NÍZKOENERGETICKOM DOME ROZPLYNUL:

- PRESVEDČIA VÁS NAJDETAILNEJŠIE INFORMAČNÉ LISTY:

NAJLEPŠIE PLASTOVÉ (PVC) OKNÁ WINFEN INFORMAČNÉ LISTY:
GEALAN-KUBUS®
SCHÜCO Liv Line
GEALAN 9000
GEALAN 8000
Rehau SYNEGO MD 80
ENERGETO 8000
Salamander BluEvolution 92
Salamander BluEvolution 82
Aluplast IDEAL 8000
Aluplast IDEAL 7000 New

PLASTOVÉ (PVC) OKNÁ A VCHODOVÉ DVERE WINFEN KATALÓGY:
KATALÓG PLASTOVÉ OKNÁ
KATALÓG VCHODOVÉ PLASTOVÉ DVERE

NAJLEPŠIE HLINÍKOVÉ OKNÁ WINFEN INFORMAČNÉ LISTY:
Aluprof MB-86
Aluprof MB-104 Passive pre pasívne domy

HLINÍKOVÉ OKNÁ A VCHODOVÉ DVERE WINFEN KATALÓGY:
KATALÓG HLINÍKOVÉ OKNÁ
KATALÓG VCHODOVÉ HLINÍKOVÉ DVERE

NAJLEPŠIE DREVENÉ OKNÁ (EUROOKNÁ) WINFEN INFORMAČNÉ LISTY:
Drevené okná s hrúbkou 92 mm

DREVENÉ OKNÁ KATALÓG:
KATALÓG DREVENÉ OKNÁ

NAJLEPŠIE DREVOHLINÍKOVÉ OKNÁ WINFEN INFORMAČNÉ LISTY:
Drevohliníkové okná s hrúbkou 78 mm

DREVOHLINÍKOVÉ OKNÁ WINFEN KATALÓG:
- KATALÓG DREVOHLINÍKOVÉ OKNÁ

Napíšte nám a my vám poradíme s výberom a pripravíme vám individuálnu cenovú ponuku na mieru ÚPLNE ZDARMA.