Plastové okná GEALAN 8000 a 9000 - fakty, recenzie aj skúsenosti

Plastové okná GEALAN 8000 a 9000 - fakty, recenzie aj skúsenosti

Okná GEALAN 8000 a 9000 – recenzie a skúsenosti

Vyberáte okná pre Vašu novostavbu? Máte cenové ponuky z viacerých firiem a neviete sa rozhodnúť, ktoré okná budú najlepšie? Okenných profilov a systémov je naozaj veľa, pričom niektoré sú známejšie než iné. Medzi najznámejšie okenné systémy patria nemecké profily Gealan, Rehau, Schuco, Aluplast Ideal či Salamander. Aké sú medzi nimi rozdiely? To by bolo na dlhé rozprávanie, avšak my vám v nasledujúcich riadkoch priblížime okná Gealan. Máte cenovú ponuku na Gealan 8000 alebo na Gealan 9000? Zistite o Vašich budúcich oknách viac!

Gealan – inovatívny nemecký výrobca okien od roku 1968

Spoločnosť Gealan má na nemeckom trhu významné postavenie, a to najmä v oblasti spracovania plastov. Tejto činnosti sa Gealan venoval už dávno predtým, ako vyrobil svoje prvé okno. Už v roku 1956 spoločnosť Gealan založila divíziu špecifikovanú na spracovávanie plastov, pričom rast spoločnosti sa odrazil aj na prvých okenných profiloch, ktoré sa začali vyrábať v roku 1968.

Povedali by ste, že už v tej dobe boli plastové okná? Áno, boli plastové okná, no neboli takým štandardom, akým sú dnes. Dnes vidíme, že po plastových výplniach stavebných otvorov (okná a dvere) je najväčší dopyt. Nielenže sú cenovo dostupnou alternatívou pre každého, ale taktiež majú vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti.

Niečo z histórie

Spoločnosť Gealan bola nielen nadčasová, ale veľmi dobre si uvedomovala, že plast ako materiál má nízku schopnosť viesť teplo, a práve preto videla potenciál vo výrobe okien z PVC. V tej dobe bolo štandardným materiálom na výrobu okien drevo alebo kovy (železo, oceľ).

Drevené okná sa však plastovým v izolačných vlastnostiach nedokážu vyrovnať, aj keď tie dnešné sa im pomaly približujú. Čo sa týka kovov, tie majú vysokú schopnosť viesť teplo, a teda keď sa nepreruší tepelný most, okná nie sú dobrým izolantom.

Keby porovnávame prvé plastové okná s tými dnešnými, asi by sme sa celkom pobavili. Pre zaujímavosť vám prinášame niekoľko špecifikácií, ktoré mali PVC okná. Išlo o jednokomorový profil, ktorý neobsahoval žiadnu výstuž.

A izolačné sklo? Išlo o jednu sklenenú tabuľu. Nie, v tých časoch nebolo dvojsklo ani trojsklo, a teda neboli žiadne medziskelné priestory, do ktorých by sa dal argón alebo kryptón tak, ako je to dnes. Určite si viete predstaviť, aké boli izolačné vlastnosti takýchto okien, avšak v tých časoch išlo o úspešnú novinku, ktorá to vďaka neustálemu dlhoročnému vývoju dotiahla až k dnešným PVC oknám so špičkovými izolačnými parametrami.

Spoločnosť Gealan v tomto smere vytrvala, a práve preto sa stala jedným z popredných výrobcov dnešných PVC okien a neustále využíva nové technológie, vďaka ktorým vyniká na trhu.
Izolačné trojsklo, plastové okná GEALAN 9000, PVC okná WINFEN Banská Bystrica
Izolačné dvojsklo, plastové okná GEALAN 8000, PVC okná WINFEN Banská Bystrica

Plastové okná GEALAN 8000

Prvým profilom, ktorý si predstavíme je Gealan 8000. Ide o okenný profil so stavebnou hĺbkou 74 mm. Gealan 8000 disponuje 6 komorami v okennom ráme a tiež v krídle. Tento systém je vystužený po celom obvode rámu (vnútri rámu) a tiež po celom obvode krídla (vnútri krídla). Čo sa týka možností zasklenia, tak máte na výber z dvojskla (24 mm) alebo trojskla (44 mm), pričom izolačné sklo do veľkej miery ovplyvní aj celkové izolačné vlastnosti okna (Uw). Vylepšiť môžete tepelnú izoláciu okna aj s teplým dištančným rámikom, ktorý je vhodný aj do dvojksla, aj do trojskla.

Gealan 8000 obsahuje 2 dorazové tesnenia, ktoré zabraňujú zbytočným únikom tepla. Okno v systéme Gealan 8000 dokáže s trojsklom dosiahnuť Uw až 0,85 W/m2K, čo je na 74 mm profil perfektné číslo.

Okná Gealan 8000 sú dostupné v mnohých zaujímavých farebných odtieňoch alebo dekoroch dreva. Tieto okná využívame najmä pri výmene okien na starších rodinných domoch, ale tiež sú v niektorých prípadoch vhodnou alternatívou pri novostavbách (ak nie sú vyžadované nadštandardné izolačné vlastnosti).
TOP plastové okná GEALAN 8000 - plastové okná WINFEN Banská Bystrica
INFORMAČNÝ (TECHNICKÝ) LIST

Plastové okná GEALAN 9000

Ďalším v poradí je profil Gealan 9000, ktorý predstavuje ,,mladšieho brata“ profilu Gealan 8000. Ide o novší profil, ktorý je charakteristický lepšími parametrami než jeho predchodca. K dvom tesneniam pribudlo tretie stredové tesnenie, čo zabezpečuje ešte lepšiu odolnosť voči zmenám teplôt vo vonkajšom prostredí. Počet komôr sa nemení, okná Gealan 9000 majú 6 komôr, pričom tieto komory sú širšie, a teda narastá aj stavebná hĺbka, ktorá je 82,5 mm. Vďaka väčšej stavebnej hĺbke dosahujú okenné rámy lepší koeficient prestupu tepla – približne 0,9 W/m2K.

Ak sa pýtate na možnosti zasklenia, tak okná Gealan 9000 môžete mať s dvojsklom alebo trojsklom. Osobne odporúčame trojsklo, nakoľko profily hrubšie ako 80 mm sú stavané pre trojsklo, vďaka ktorému dosiahnu vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti. Pridajte teplý dištančný rámik a vaše okná dosiahnu Uw až 0,78 W/m2K.

Čo sa týka výstuže, Gealan 9000 je vystužený rovnako ako jeho predchodca – po celom obvode v ráme aj v krídle. Okno má vďaka tomu maximálne stabilnú konštrukciu a nehrozí deformácia profilu. Stabilitu môžete vylepšiť aj unikátnou technológiou vlepeného skla STV®, čo odporúčame najmä pri väčších rozmeroch okien. Vďaka vlepenému sklu a 2 mm oceľovej výstuži bude aj nadrozmerné okno stabilné a nemusíte sa báť toho, že by sa nejakým spôsobom zdaformovalo.

Okná Gealan 9000 využívame pri novostavbách tiež pri výmene okien na starších domoch, aby sa zabránilo nechceným únikom tepla. Ide o okná, ktoré kategorizujeme ako vyšší štandard.
Plastové okná GEALAN 9000 - plastové okná WINFEN Banská Bystrica
INFORMAČNÝ (TECHNICKÝ) LIST

PVC okná GEALAN KUBUS®

Gealan Kubus® predstavuje unikátny profil, ktorý vyniká medzi PVC oknami. V čom je originálny? Jeho stavebná hĺbka je neskutočných 100 mm, pričom rám aj krídlo majú 6 komôr. Unikátom robí z tohto profilu princíp Kiss (keep it small and simple), vďaka ktorému má Gealan Kubus vždy pohľadovú šírku iba 100 mm. Krídlo totižto nemá zasklievaciu lištu (sklo je vlepené pomocou technológie STV®), a teda samotné sklo prilieha priamo k rámu okna. Gealan Kubus presvieti každú miestnosť, pretože vďaka absencii zasklievacej lišty umožňuje prechod slnečného žiarenia väčšou sklenenou plochou.

Pri výrobe okien Gealan Kubus sa nevyužíva len technológia vlepeného skla STV®, ale tiež unikátna technológia IKD®, vďaka ktorej má profil vypenenú jednu z väčších komôr. Vypenená komora vylepšuje izolačné vlastnosti a v kombinácii s trojsklom (ktoré je v tomto prípade štandardom) a s teplým rámikom dosahuje bezkonkurenčné tepelno-izolačné vlastnosti. GEALAN KUBUS® dokáže mať Uw až 0,68 W/m2K.

Ako sme spomínali, ide o exkluzivitu, ktorá je dizajnovo minimalistická, štýlová a presvetlí váš interiér. Pohľadová šírka nikdy nepresiahne 100 mm, vďaka čomu si vychutnáte krásny výhľad a slnečné lúče ešte väčšmi.

O stabilitu aj vo väčších rozmeroch sa postará oceľová výstuž v ráme aj v krídle.

Ďalšou výhodou okien Gealan Kubus® je možnosť ukryť celý rám pod fasádu domu, a teda z vonku bude viditeľná iba sklená tabuľa, čo môže byť zaujímavým prvkom najmä pri moderných luxusných novostavbách. Gealan Kubus® je skutočnou čerešničkou a dizajnovou vychytávkou, ktorá okrem toho, že dobre vyzerá, aj perfektne izoluje.

Samozrejme, všetky tieto vlastnosti sa odrážajú aj na vyššej cene oproti klasickým okenným profilom Gealan.
Plastové okná GEALAN KUBUS - plastové okná a dvere WINFEN Banská BystricaPVC okná GEALAN KUBUS - plastové okná a dvere WINFEN Banská Bystrica
INFORMAČNÝ (TECHNICKÝ) LIST

Zdvižno-posuvné dvere GEALAN 9000 HST

Nasledujúcim okenným systémom, ktorý si v článku spomenieme je Gealan 9000 HST. Jedná sa o posuvný systém, ktorý sa v posledných rokoch stal veľmi obľúbenou alternatívou terasových dverí. Systém HST je inak známy aj pod spojením zdvižno-posuvné dvere a je charakteristický svojou jednoduchou manipuláciou. Posuvné krídlo má kľučku, ktorou jednoducho a elegantne otvoríte vaše posuvné dvere a vstúpite na vašu terasu alebo balkón.

Celková stavebná hĺbka systému je 174 mm, pričom prah je takmer bezbariérový. HST portály sa vyrábajú štandardne s trojsklom s Ug = 0,5 W/m2K, pričom pri väčších rozmeroch sklených plôch odporúčame bezpečnostné sklo.

Zdvižno-posuvné dvere GEALAN 9000 HST sú typické svojimi skvelými izolačnými vlastnosťami, pričom čím väčšia je rozloha sklenenej plochy, tým lepšie Uw dosiahnu dvere. HS portál má elegantný dizajn, jednoduchú manipuláciu a dodá vašej novostavbe šmrnc.

Čo vám ponúkame my? Zdvižno-posuvné dvere s pohonom. Áno, otváranie zdvižno-posuvných dverí môže byť ešte jednoduchšie vďaka pohonu, ktorý dvere otvorí za vás. Doprajte si maximálny komfort a sledujte ako sa váš HS portál otvára úplne sám.
Plastové posuvné dvere GEALAN 9000 HST - PVC okná a dvere WINFEN Banská Bystrica

POSUVNÉ OKNÁ A DVERE GEALAN SMOOVIO

Horúcou novinkou medzi posuvnými okennými a dverovými systémami je jednoznačne Gealan Smoovio. Ide o nový produkt, s ktorým spoločnosť Gealan prišla len v posledných rokoch, pričom Smoovio predstavuje optimálnu alternatívu terasových a balkónových dverí. V čom sa Smoovio líši od svojho najväčšieho konkurenta menom HST? Novinka Gealan Smoovio má takisto jednoduchú manipuláciu, avšak čo sa týka tesnenia, má oveľa lepšie tepelno-izolačné vlastnosti.

Výborne izoluje aj zvuk, nakoľko tesnenie sa nachádza po celom obvode posuvného krídla. Smoovio má oproti HST portálu o niečo vyšší prah, teda nie je úplne bezbariérovým systémom.

Pre všetky posuvné systémy je charakteristický elegantný dizajn a tak je to samozrejme aj pri Smoovio. Tento posuvný systém môže dokonale poslúžiť nielen ako vstup na terasu či balkón, ale taktiež ho ponúkame vo forme posuvných okien, ktoré šetria priestor vo vašom interiéri. Posuvné okná z vášho domova spravia štýlové prostredie, pričom otváranie nových okien vás nikdy nebude nudiť. Elegantný posuv sa stane vašou každodennou záľubou a vychutnáte si 100% svojho obytného priestoru.

Ak sa pýtate, na akej cenovej úrovni sa pohybuje Gealan Smoovio, tak vás určite potešíme. Aj keď na prvý pohľad sa viac Smoovio podobá na HST portál, cenovo skôr inklinuje k systému PSK, ktorý je niekedy lacnejší aj o tretinu až polovicu ceny HST. V skratke – Gealan Smoovio je lacnejšou alternatívou HST portálu, od ktorého sa líši iba tým, že má vyšší prah a celoobvodové tesnenie (lepšie izolačné vlastnosti). Obidva systémy majú jednoduchú manipuláciu, elegantný dizajn a predstavujú priestor šetriace riešenia.
Plastové posuvné okná a dvere GEALAN SMOOVIO - PVC okná a dvere WINFEN Banská BystricaPlastové posuvné okná GEALAN SMOOVIO

SKLOPNO-POSUVNÉ DVERE GEALAN PSK

Ak uvažujete nad posuvnými terasovými alebo balkónovými dveramihľadáte lacnejšiu alternatívu od HST portálu, PSK je skvelou voľbou. Možno systém PSK poznáte aj pod názvom sklopno-posuvné dvere, nakoľko posuvné krídlo má aj sklopné otváranie (vetračku).

V porovnaní s HST portálom má PSK o niečo ťažšiu manipuláciu, pričom má aj vyšší prah, teda nie je bezbariérovým systémom. Mechanizmus PSK systému má tiež vyššiu pravdepodobnosť opotrebovania oproti HST systému.

Hlavná výhoda všetkých posuvných systémov je však to, že šetria drahocenný priestor vo vašom obydlí. Otváravé krídla potrebujú mať v interiéri vyčlenený priestor, aby nič nebolo prekážkou ich úplnému otvoreniu dokorán. Pri posuvných systémoch, z ktorých jedným je aj systém Gealan PSK, sa nemusíte obávať obmedzeného životného priestoru. Jednoducho krídlo len posuniete za fixnú časť, kde vám vôbec nebude zavadzať.

Sklopno-posuvné dvere GEALAN PSK vám teda ponúkajú možnosť prevetrať váš dom nielen odtiahnutím krídla, ale taktiež sklopením na vetračku. Vyberte si sami, či vám vyhovuje maximálne prevzdušnenie vášho domova alebo jemný vánok čerstvého vzduchu prichádzajúci spoza vyklopeného krídla. Každopádne, systém PSK prevetrá váš domov podľa vašich predstáv.
Plastové sklopno-posuvné dvere GEALAN 9000 PSK - PVC okná a dvere WINFEN Banská Bystrica

Recenzie a skúsenosti

Recenzie na okná Gealan sú viac než priaznivé. Ľudia, ktorí majú okná a dvere v systéme Gealan, chvália najmä jednoduchú manipuláciu, stabilitu okna, jednoduchýklasický dizajn. V prípade trojskla by ste určite nemali zabúdať na teplý rámik, ktorý prispeje k nižšiemu koeficientu Uw.

Skúsenosti s oknami Gealan sú pozitívne, pričom ich správna funkčnosť záleží vo veľkej miere aj od správnej montáže. Zákazníci si pochvaľujú zdvižno-posuvné dvere Gealan 9000 HST, ktoré majú jednoduchú manipuláciu, pôsobia elegantne a prepúšťajú dnu množstvo svetla.

Pozrite si, kam všade sme dodávali okná Gealan: odkaz na referencie.

Neváhajte sa na nás obrátiť. Radi Vám poradíme a vypracujeme nezáväznú cenovú ponuku.

_______________________________________________________________________
HĽADÁTE BEZPEČNEJŠIE OKNÁ NAJVYŠŠEJ KATEGÓRIE PRE MODERNÉ STAVBY?

-> PLASTOVÉ OKNÁ SCHÜCO LIVING

Napíšte nám a my vám poradíme s výberom a pripravíme vám individuálnu cenovú ponuku na mieru ÚPLNE ZDARMA.