Uw okna (index prechodu tepla cez okno) - čo to znamená?

Uw okna (index prechodu tepla cez okno) - čo to znamená?

Aj vy vyberáte dokonalé okná pre vašu rodinnú stavbu alebo obchodný priestor, no problematika okien a dverí je pre vás španielska dedina? Áno, ste tu správne. Zasvätíme vás do tajov veličiny Uw okna.

Vybrať si správne okná, ktoré budú vyhovovať nielen vašej vizuálnej predstave, ale aj vašim kvalitatívnym požiadavkám, nie je vôbec také jednoduché, ako sa možno na prvý pohľad zdá. 

Aký parameter si treba všimnúť ako úplne prvý po stavebnej hĺbke (hrúbke) okna? Je to práve tzv. index prechodu tepla cez celé okno, ktorý je známy najmä ako Uw.

Uw okna vyjadruje celkové tepelno-izolačné vlastnosti

Kvalita vašich okien závisí najmä od veličiny Uw a stavebnej hĺbky v mm

Samozrejme, na celkových tepelno-izolačných vlastnostiach sa podieľajú aj iné faktory, ktoré si rozoberieme nižšie.

Okrem stavebnej hĺbky v mm, ktorá štandardne v súčasnosti začína od 78 mm, dbajte aj na celkové tepelno-izolačné vlastnosti. Parameter Uw vyjadruje, koľko tepla vám unikne cez 1m² okna, ak sa zmení teplota o 1 Kelvin

Dbajte o to, aby číslo bolo čo najnižšie, nakoľko vtedy vaše okno dosiahne lepšie tepelno-izolačné vlastnosti. Veľmi vysoký štandard v tepelno-izolačných vlastnostiach momentálne dosahujú prémiové plastové okná GEALAN KUBUS® (0,68 W/m²K), ktorých profily navrhol renomovaný nemecký výrobca okenných profilov GEALAN. PVC okná GEALAN KUBUS® si môžete pozrieť u nás TU.

Čím nižšie číslo, tým lepšie

Vyššie sme spomínali, že základom kvalitného okna je stavebná hĺbka (alt. názvy hrúbka, hrúbka profilu) a veličina Uw, resp. index prechodu tepla cez celé okno. Povedali sme si aj fakt - čím nižšie číslo predstavuje parameter Uw, tým lepšie tepelno-izolačné vlastnosti bude mať vaše celé okno.

V praxi to znamená, že vaše okno, ktoré sa môže popýšiť nižším Uw, bude bojovať proti únikom tepla oveľa lepšie ako okno s vyšším číslom Uw. Inak povedané, s oknami s nižším Uw môžete na energiách ušetriť oveľa viac. A to je v dnešnej dobe zvyšujúcich sa cien za energie dobrá správa. Menej je v prípade Uw viac pre vaše teplo a rozpočet. 

Hliníkové okná WINFEN
PVC okná WINFEN

Čo vplýva na Uw okna?

Na to, aby vaše okno dosiahlo vynikajúce hodnoty Uw, a teda i nadpriemerné tepelno-izolačné vlastnosti, potrebujú nastať ďalšie okolnosti. Poďme sa na ne teda spoločne nižšie pozrieť.

  1. Hodnoty izolačného skla (Ug)
  2. Hodnoty profilov okna (plast, hliník,...) (Uf)
  3. Kvalita dištančného rámika (Psí)
  4. Rozmer vášho okna
  5. Typ vášho okna (jednokrídlové, dvojkrídlové alebo fixné)

Vynikajúce Uw našich WINFEN okien

Pri výbere sortimentu našich produktov sme dbali najmä na vysokú kvalitu v oblasti technických parametrov. Uw okna je mimoriadne dôležitá veličina, a preto si v našej bohatej ponuke môžete vybrať z okien, ktoré majú tieto hodnoty naozaj vynikajúce.

Vyzdvihnúť by sme chceli najmä tieto produkty:

  1. GEALAN KUBUS® - ide o plastový okenný profil so stavebnou hĺbkou 100 mm, ktorá dosahuje fantastickú hodnotu Uw= 0,68 W/m²K. Vo svojej kategórii je obrovským unikátom a patrí medzi to najlepšie, čo svet okien v súčasnosti ponúka.
  2. SCHÜCO LivLine - plastový profil od poprednej nemeckej značky SCHÜCO, ktorý podobne ako GEALAN KUBUS® dosahuje nadpriemerné hodnoty Uw=0,74 W/m²K.

V prípade, ak máte radšej sviežu prírodu alebo nespútanú eleganciu, vaše priestory môžu zdobiť aj drevené, drevohliníkové a hliníkové okná a dvere WINFEN s rôznymi škálami hodnôt Uw. Pri každom našom produkte nájdete parameter Uw. Zamerajte sa na tie s nižším Uw a vytvorte si energeticky úsporný domov.

Zlatá rada na záver

Okrem stavebnej hĺbky profilu okna sa zamerajte aj na parameter Uw okna, ktorý vyjadruje, laicky povedané, ako účinne vaše okno bojuje proti únikom tepla. Čím nižšie číslo Uw predstavuje, tým menej tepla vaše okno prepustí. To znamená viac ušetrených peňazí na energiách do vašej peňaženky.

 

Napíšte nám a my vám poradíme s výberom a pripravíme vám individuálnu cenovú ponuku na mieru ÚPLNE ZDARMA.